Jaunzeme-Grende: esmu kļuvusi par ideālisti, valsts jāvada filozofiem
Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende (VL-TB/LNNK) sengrieķu filozofa Platona ietekmē ir kļuvusi par ideālisti un atbalsta domu, ka valsts ir jāvada filozofiem.
"Iespējams, ka tā ir viena no smagākajām kļūdām, ka mūsu valsti vada finansisti," laikrakstam "Neatkarīgā" izteikusies politiķe.
Kritikas krustugunīs nonākusī ministre sāpīgi uztvērusi komentārus par viņas izteikumiem par Platonu. "Kāpēc vajadzēja apsmiet manu apgalvojumu, ka Platons ir rakstnieks? Jā, Platons pamatā ir filozofs, bet viņš ir arī rakstnieks. Jebkurā avotā var atrast šo apgalvojumu. Bet kurš būs tas drosmīgais, kurš man piekritīs? (...) Jautājums ir tikai par to: ja Nora Ikstena, Dace Rukšāne vai Inese Zandere par to ņirgājas, tad kurš šodien ir negudrs? Vai ministre ir nekompetenta, kad apgalvo, ka Platons ir gan rakstnieks, gan filozofs, vai arī rakstnieces nav iedziļinājušās avotos? Un kurš ir vairāk inteliģents: vai tas, kurš pacieš zākāšanu, vai tas, kurš pats zākājas? Jautājums ir par kultūras inteliģenci: kas šeit notiek?" sašutusi ir politiķe.
"Mani, sievieti, centrālajā mediju laukumā trīs nedēļas nežēlīgi sit. Es labāk gribētu, lai ar mani diskutē. Bet kāpēc gan diskutēt, ja var visu laiku dauzīt?" sūkstījusies Jaunzeme-Grende.
Pēc politiķes vārdiem, daļa no šīs "sišanas" ir arī pārmetumi, ka viņa pārdevusi savu māju uzturēšanās atļauju tīkotājiem. "Vai jūs nosodītu manu rīcību, ja es būtu pārdevusi māju savam kaimiņam, kas trīs gadus dzīvojis man blakus, cilvēkam, kurš Latvijā dzīvo jau 20 gadus, cilvēkam, kurš investējis Latvijā lielu naudu un radījis darba vietas, cilvēkam, kurš ir ļoti lojāls Latvijas valstij, cilvēkam, kurš ir izglītots, vēlas šeit dzīvot un grib, lai šeit dzīvo viņa bērni, kuri šobrīd mācās Ženēvā?" darījumu attaisnojusi ministre.
Jaunzeme-Grende nepiekrīt, ka kultūras ministram vajadzētu nākt no kultūras vides. "Abām pusēm ir gan plusi, gan mīnusi. Ja nozari vada, piemēram, mūziķis, tad krīzes gadījumā mūziķi neciestu, toties apdalīti būtu citu nozaru pārstāvji. Savukārt cilvēks no malas - kā es, piemēram - uz visiem raugās vienādi."
"Ko nozīmē - cilvēks no kultūras vides? Varbūt tas ir cilvēks, kas sarīkojis pirmo koncertu Nacionālajā bibliotēkā? Vai kultūras cilvēks ir tas, kas pērn noorganizējis 12 koncertus, kurus apmeklējuši tūkstošiem cilvēku? Vai kultūras cilvēks ir tas, kas radījis Latvijā pirmo digitālo 3D muzeju? Vai kultūras cilvēks ir tas, kas nodrošinājis Imantam Ziedonim mierīgas vecumdienas? Vai kultūras cilvēks ir tas, kas sarakstījis divas grāmatas, bet nav vēl tās publicējis? Tā esmu es. Es redzu, ka lietas var darīt citādi, un es no valsts naudu neprasu," sevi paslavējusi politiķe.
"Es esmu kultūras cilvēks ar savu - savu! - pieredzi. Es skatos citādi, un es zinu, ka var arī izdarīt citādi," turpinājusi ministre, "no vienas puses, tas ir slikti, ka neesmu savējā, taču cilvēki jau sāk pierast pie tā, ka es domāju citādi. Un tajā pašā laikā man vienmēr būs aktuāls jautājums: ko mēs dodam savai tautai? Un es vienmēr prasīšu skaidru un caurspīdīgu kultūras finansējuma sadali."