Krievijas miljonārs Rīgas Biržā liek uzplaukt puķēm
Krievijas Miljonārs Valērijs Babkins uz Rīgu atvedis savas privātās kolekcijas mākslas darbu izstādi, kurai devis nosaukumu „Floras valstība”.
Kultūra

Krievijas miljonārs Rīgas Biržā liek uzplaukt puķēm

Jauns.lv

Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē atklāta holandiešu un flāmu vecmeistaru glezniecības izstāde „Floras valstība” no Maskavas mākslas galerijas „Modus Vivendi” kolekcijas. Izstādi uz Latviju atvedis Krievijas miljonārs Valērijs Babkins.

Krievijas miljonārs Rīgas Biržā liek uzplaukt puķē...

Krievijas miljonārs Rīgas Biržā liek uzplaukt puķēm

Portālam Kasjauns.lv ķīmijas profesors Valērijs Babkins, kurš pazīstams kā vairāku Krievijas ķīmijas rūpnīcu īpašnieks, atzina, ka uz Rīgu atvestā mākslas darbu izstāde, kas izveidota uz viņa privātkolekcijas bāzes, ir unikāla. Tik kvalitatīva un iespaidīga izstāde ar holandiešu un flāmu vecmeistaru darbiem, kuros attēloti ziedi, radīta pirmo reizi. „Jā, šajā izstādē nav Rembranta, nav Rubensa darbu. Mūsu mērķis bija nedaudz citādāks, mēs gribējām parādīt, ka ziedi cilvēkus pavada visas dzīves laikā – no dzimšanas līdz pat brīdim, kad cilvēks dodas uz labākiem medību laukiem,” paziņoja Valērijs Babkins. Viņš uzsvēra, ka „Rīgas Biržas” Lielā izstāžu zāle ir kā radīta šai izstādei „Floras valstība”. Taujāts, cik vērti ir šobrīd Latvijā apskatāmie holandiešu un flāmu vecmeistaru darbi, Babkins sacīja, ka to naudā nemaz nevar novērtēt. „Te ir septiņi Jana Brēhela darbi. Katrs no tiem ir vismaz pusmiljonu ASV dolāru vērts. Bet vēl taču ir arī daudz citu mākslas darbu, kopumā 40 darbu,” sacīja Babkins, kurš kasjauns.lv atzinās, ka darbus viņš pastāvīgi tura muzeju ekspozīcijās, kā arī abās savās mājās – Krievijā un Šveicē.

Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē „Floras valstību” varēs aplūkot līdz pat 26. augustam. Galerijas „Modus Vivendi” mākslas kolekcijas kodolu veido holandiešu un flāmu 17. gadsimta glezniecība. Profesoram Valērijam Babkinam daudzu gadu garumā izdevies radīt mākslas darbu krājumu, kuru pazīst un novērtē ne tikai Krievijā, bet arī Nīderlandē, Austrijā, Šveicē un citur. Gleznu tematiskais loks aptver dažādus žanrus – ainavas, portretus, sadzīves skatus, kluso dabu. Gleznu kolekcija tapusi pārdomāti un mērķtiecīgi, vienam darbam papildinot otru, vienai sižeta līnijai sasaucoties ar citu, un atklājot autora rokrakstu pēc iespējas pilnīgāk.

Goda viesa statusā uz izstādes atklāšanu bija ieradies arī slavenais Krievijas aktieris Armens Džigarhanjans, kurš ir viens no Babkina labākajiem draugiem
Goda viesa statusā uz izstādes atklāšanu bija ieradies arī slavenais Krievijas aktieris Armens Džigarhanjans, kurš ir viens no Babkina labākajiem draugiem

Rīgā pirmo reizi tiek parādīta tik plaša holandiešu un flāmu ziedu glezniecības kluso dabu izlase, kur 20 audeklos vizuāli krāšņi un gleznieciski virtuozi ietverts dziļš simbolisks vēstījums. „Ziedu valodas” atšifrēšanā veikts zinātniski pētnieciskais darbs, piedaloties Krievijas un Rietumu mākslas vēsturniekiem, kā arī Krievijas Zinātņu akadēmijas Botānikas institūta speciālistiem. Līdzās gleznām izstādē eksponēti arī pētījuma rezultāti, skaidrota katra zieda nozīme un kompozīcijas jēga.

Galerijas „Modus Vivendi” kolekcija var lepoties ar vairākiem slavenās Brēhelu dzimtas – Jana Brēhela jaunākā un viņa dēla Jana Pītera Brēhela darbiem. Izstāde ir arī Pītera de Blota un Florisa fan Shotena sadzīves ainas ar klusās dabas elementiem, Karela de Mora, Pītera Nefa vecākā un Pītera Nefa jaunākā interjera gleznojumi, Kristofa fan der Lāmena un Jana fan Kesela galantās ainas un citi darbi. Pirmo reizi apmeklētāju apskatei tiek nodota pati īpašākā kolekcijas daļa – flāmu un holandiešu klusās dabas ar ziediem. Plašā amplitūdā ekspozīcijā parādīti Antverpenes mākslinieku darbi – Jana Baptista Bosharta, Haspara Pītera Ferbruhena jaunākā, Pītera Kastela III gleznotās ziedu kompozīcijas, kā arī krāšņās ziedu vijas, kuras papildina dažādas figuratīvās kompozīcijas.

Izstādes atklāšanu apmeklēja daudzas Latvijā zināmas personas, mākslas pazinēji, uzņēmēji, kultūras darbinieki. Uz atklāšanu no Maskavas bija ieradies arī Edgars Skuja, Latvijas vēstnieks Krievijas Federācijā.

Kasjauns.lv/ Foto Mārtiņš Ziders