Viņķele: sociālās aprūpes centros ir neapmierinoša pakalpojumu kvalitāte
Ilze Viņķele pauž nožēlu, ka sociālās aprūpes centrā mītošie cilvēki ir kļuvuši par sabiedrības neredzamo daļu.
Politika

Viņķele: sociālās aprūpes centros ir neapmierinoša pakalpojumu kvalitāte

Jauns.lv

Latvijā nepamatoti bez uzmanības ir palicis to iestāžu liktenis, kas aprūpē cilvēkus ar smagiem fiziskās un garīgās veselības traucējumiem, un sniegto pakalpojumu kvalitāte sociālās aprūpes centros ir neapmierinošā stāvoklī, šodien žurnālistiem atzina labklājības ministre Ilze Viņķele.

Viņķele: sociālās aprūpes centros ir neapmierinoša...

Viņa pauda nožēlu, ka sociālās aprūpes centrā mītošie cilvēki ir kļuvuši par sabiedrības neredzamo daļu, kā arī sociālās aprūpes centru problēmas jau ilgstoši bijušas ārpus sabiedrības redzesloka.

"Neredzamo cilvēku efektu pastiprina tas, ka šie centri ir izveidoti tālu no apdzīvotām vietām - nomaļās vietās, mežos," sacīja ministre.

Viņķele informēja, ka saskaņā ar Labklājības ministrijas un neatkarīgo ekspertu vērtējumu patlaban sniegto aprūpes pakalpojumu kvalitāte ir tālu no tādas, kāda būtu jānodrošina.

Ministre arī aicināja saprast, ka sociālo pakalpojumu centru klientu skaits nemazināsies un nepieciešamais finansējums pienācīgas aprūpes nodrošināšanai šiem cilvēkiem mazāks nekļūs.

Labklājības ministrija sadarbībā ar organizāciju "Kustība par neatkarīgu dzīvi" īstenos pilotprojektu trīs sociālās aprūpes centros, lai noskaidrotu, kāda aprūpe ir nepieciešama to klientiem un kuri no centru klientiem varētu sākt patstāvīgu dzīvi alternatīvās aprūpes iestādēs, piemēram, pusceļa mājās.

Organizācijas vadītāja Inga Šķestere norādīja, ka problēmas sociālās aprūpes centros pakalpojumu kvalitātes ziņā ir ļoti lielas, proti, jo smagāki cilvēkam funkcionālie vai garīgie traucējumi, jo sliktāku aprūpi viņš saņem.

"Problēmas nav radušās ne šodien, ne vakar. Tās problēmas ir bijušas ilgstoši. Šodien mēs viņas sākam apzināt, lai noskaidrotu, kāds aprūpes līmenis nepieciešams, un ķeramies pie problēmu risināšanas," teica Šķestere.

Organizācija jau ir novērojusi, ka pret cilvēkiem ar garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem Latvijā neizturas kā pret līdzvērtīgiem sabiedrības locekļiem, tāpat arī trūkst izpratnes par to, kāda palīdzība šiem cilvēkiem ir nepieciešama. Tāpat nav pieļaujams, ka šie cilvēki tiek nošķirti no pārējās sabiedrības, jo tādējādi tiek degradēta viņu personība.

Lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti, kā arī palielinātu atalgojumu un īstenotu pilotprojektu, ministrija valdībai prasa vairāk nekā četrus miljonus latu lielu papildfinansējumu.

Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme informēja, ka prasītais finansējuma apmērs ir nepieciešams ne tikai pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai, bet arī algu palielināšanai, pārtikas iegādei un pilotprojekta īstenošanai.

Savukārt Viņķele atturējās nosaukt, par cik tiks palielinātas algas aprūpes centru darbiniekiem, jo būs jāizšķiras, par cik būs jāpalielina darbinieku skaits. Un tas būs skaidrs, kad tiks īstenots pilotprojekts.

Kopumā Latvijā ir 5 reģionālie sociālās aprūpes centri, kopējais filiāļu skaits ir 35, kuros strādā 3073 darbinieki. Aprūpes centros uzturas 4659 klienti ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem.

LETA / Foto: Lita Krone/LETA