Deputāte Siliņa: neplānotu grūtniecību ierobežošana ir koks ar diviem galiem
Pasākumi, lai samazinātu neplānotu grūtniecību skaitu, ir koks ar diviem galiem, jo tas ietekmēs arī demogrāfisko situāciju, otrdien viedokli Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijā pauda pie frakcijām nepiederošā deputāte Elīna Siliņa.
"Skaidrs, ka ir jācīnās pret neplānotām grūtniecībām, bet vērsīšu uzmanību uz to, ka Latvijā dzimst 19 tūkstoši bērnu un ir 10 tūkstoši abortu. No 19 tūkstošiem piedzimušo bērnu ir arī neplānotas grūtniecības. Cīnoties pret to, padomājiet, kas notiks ar demogrāfijas situāciju. Tas ir koks ar diviem galiem," uzmanību šai lietai pievērsa Siliņa.
Apakškomisijas diskusiju centrā ir jautājums par abortu skaita samazināšanu Latvijā. Nolemts dibināt darba grupu, lai rastu priekšlikumus, kā to panākt. Apakškomisijas vadītāja Imanta Parādnieka priekšlikums likumā noteikt, ka bērnam "no ieņemšanas brīža" ir tiesības uz dzīvību un attīstības aizsardzību, pašlaik palika bez virzības. Nolemts strādāt pie citiem priekšlikumiem, piemēram, izglītot jauniešus, palielināt apdomas laiku sievietēm līdz aborta veikšanai, piedāvāt psihologa konsultācijas, izskanēja apakškomisijā.
Pēc apakškomisijas vadītāja Parādnieka teiktā, ja apakškomisijas darba dēļ piedzims kaut par vienu bērnu vairāk, tas būs labs rezultāts, ja desmit – ļoti labi, simts – lieliski. "Un jo vairāk jo labāk," atzina deputāts.
Labklājības ministrijas pārstāvji informēja deputātus, ka jau tagad ir pievērsta pietiekami liela uzmanība abortu prevencijai, lai samazinātu abortu skaitu. Uz 1000 dzīvi dzimušajiem bērniem mākslīgo abortu skaits 2008.gadā bija 435, 2009.gadā – 410, bet 2010.gadā – 389 aborti. Eiropas Savienības dalībvalstu vidējais rādītājs 2010.gadā bija 222 aborti.
Latvijā 2011.gadā tika veikti 7089 mākslīgie aborti, no kuriem 137 bija medicīniski aborti. Salīdzinot ar situāciju 1991.gadā, kad bija 38,8 tūkstoši mākslīgo abortu, to skaits ir samazinājies vairāk nekā piecas reizes, uzsver LM. Tomēr ministrija atzīst, ka abortu prevencijas jautājums joprojām ir aktuāls.
Ministrija atbalsta darba grupas izveidi, uzskatot, ka tās galvenie uzdevumi būtu – sagatavot priekšlikumus likumu pilnveidei; izstrādāt plānu, kādā Veselības inspekcija nodrošina, ka praksē ārstniecības personas ievēro likumā noteikto apdomas laiku sievietēm līdz aborta veikšanai; izvērtēt iespējas un veikt finanšu aprēķinu, lai realizētu pilotprojektu, kas ļautu nodrošināt sievietēm pilnvērtīgas informācijas un atbalsta saņemšanas iespējas. Tas nozīmētu izstrādāt programmu personām, kas sniedz konsultāciju sievietēm, ja tās apsver iespēju izdarīt abortu. Pēc pilotprojekta varētu izvērtēt, cik vietās turpmāk visā Latvijā būtu nepieciešama konsultāciju nodrošināšana, kā arī veikt aprēķinus, cik tas maksā.