Premjers pieņem tieslietu ministra demisiju
Politika

Premjers pieņem tieslietu ministra demisiju

Jauns.lv

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) šodien pieņēma tieslietu ministra Gaida Bērziņa (VL-TB/LNNK) demisiju.

Premjers pieņem tieslietu ministra demisiju...

To premjers šodien paziņoja žurnālistiem pēc tikšanās ar ministru.

Jau ziņots, ka tieslietu ministrs Bērziņš vakar paziņoja par demisiju, jo viņam un premjeram esot pārāk atšķirīgi viedokļi par ebreju īpašumu kompensācijas jautājumu, tomēr tas nenozīmējot, ka no valdības aiziet visa apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (VL-TB/LNNK).

VL-TB/LNNK līderis Raivis Dzintars teica, ka Bērziņa lēmums atkāpties no amata ir tikai izpausme tām problēmām, kas ir koalīcijā.

Tomēr Dzintars uzsvēra, ka patlaban nav nekādu objektīvu apstākļu, lai notiktu izmaiņas koalīcijas sastāvā. Vienlaikus VL-TB/LNNK pārstāvis atzina, ka nacionālo apvienību "ļoti daudz" lietu koalīcijā neapmierina, turklāt Bērziņa atkāpšanās ir tikai izpausme koalīcijā valdošajām problēmām.

Politiķis akcentēja, ka VL-TB/LNNK vēlas šīs problēmas risināt, lai koalīcijas partneriem rastos vienota sapratne, kāpēc šāda situācija izveidojusies. Tad vēlāk arī varēs runāt par situācijas attīstību - personālijām un citiem jautājumiem.

Pēc Dzintara teiktā, Bērziņš nolēmis atkāpties no amata "diezgan rupja spiediena rezultātā", kad viņam tika uzdots pildīt lēmumu, kas ir pretējs viņa sirdsapziņai un politiskajai pārliecībai.

Šis ir bijis Bērziņa personīgs lēmums, nevis frakcijas lēmums, tomēr viņš apvienības vadību par savu nostāju informēja, pastāstīja Dzintars. Šis jautājums gan netika pārrunāts frakcijas sēdē, kas ir atklāta, un pastāv iespēja, ka informācija varētu pārāk agri nonākt plašsaziņas līdzekļos.

Saeimas priekšsēdētāja un "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa norādīja, ka politiķi centīsies saglabāt esošo koalīciju.

Situācija, kas izveidojusies, atkāpjoties tieslietu ministram, ir atrisināma, saglabājot esošo valdību, ir pārliecināts Valsts prezidents Andris Bērziņš. "Tur ir pietiekami daudz risinājumu, lai esošā valdība saglabātos, manuprāt, šis arī nav īstais laiks, lai notiktu ļoti krasas izmaiņas," šodien žurnālistiem sacīja prezidents.

Vēsturisko īpašumu atdošana Latvijas ebreju kopienai nozīmētu padomju okupācijas varas noziedzīgo nodarījumu seku novēršanu, tāpēc nav izprotama VL-TB/LNNK pozīcija šajā jautājumā, jo vismaz vārdos partija iestājas par okupācijas seku likvidēšanu, uzskata Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome.

Kā aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes izpilddirektore Gita Umanovska, padome nevaino Latvijas valsti ne īpašumu atņemšanā, ne holokaustā, taču uzskata, ka būtu ētiski un taisnīgi kopienai atdot tos ebreju organizāciju sabiedriskos īpašumus, kuri līdz Padomju Savienības okupācijas varas īstenotajai nacionalizācijai 1940.gada 17.jūnijā piederēja šīm organizācijām un kuri pēc 1991.gada 23.augusta nonāca Latvijas valsts īpašumā.

Umanovska uzsvēra, ka runa ir tikai par sabiedrisko organizāciju īpašumiem - skolām, bāreņu namiem, slimnīcām, kultūras namiem, kurus ebreju sabiedriskās organizācijas par saviem vai ziedotiem līdzekļiem bija uzbūvējušas vai iegādājušās un kuras bija šo organizāciju īpašumā līdz 1940.gada 17.jūnijam.

LET/Foto: Lita Krone/LETA