Pētījums: gandrīz katrs desmitais iedzīvotājs pēdējā gadā laikā alkoholu ir iegādājies "točkā"
Gandrīz katrs desmitais jeb 7% iedzīvotāju pēdējo 12 mēnešu laikā alkoholu ir iegādājušies nelegālās alkohola tirdzniecības vietās jeb tautas valodā dēvētajās "točkās", liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) analītiskā pārskata "Atkarību izraisošo vielu lietošana iedzīvotāju vidū 2011" dati.
Datu analīze liecina, ka nelegālajām alkohola tirdzniecības vietām ir izveidojusies sava patstāvīga klientūra, jo tikai retos gadījumos alkohols "točkās" ir pirkts nejauši, izmēģinājuma kārtā, tas ir, vienu vai divas reizes pēdējā gada laikā.
Pētījumā secināts, ka, tāpat kā legālajās alkohola tirdzniecības vietās, arī "točkās" alkohola iegādes biežums apmeklētāju vidū diezgan variē robežās no trīs līdz pat 40 un vairāk reizēm pēdēja gada laikā.
Vērtējot respondentus latviešu un nelatviešu grupās, iegūtie dati liecina, ka krievu un citu tautību vidū alkohola iegāde nelegālās iegādes ir izplatītāka nekā latviešu vidū – alkoholu nelegālās iegādes vietās ir pirkuši 11% aptaujāto krievu un citu tautību iedzīvotāju un 6% latviešu.
Pētījumā secināts, ka alkoholu “točkās” daudz biežāk iegādājas cilvēki, kuriem ir salīdzinoši zema izglītība. Tāpat alkoholu nelegālās tirdzniecības vietās biežāk iegādājas cilvēki, kuriem nav darba, un personas ar zemiem ienākumiem.
Savukārt dalot iedzīvotājus pēc to dzīvesvietas, var secināt, ka Pierīgas reģionā nelegālo alkoholu iegādājušies aptuveni 4% iedzīvotāju, savukārt Latgales reģionā “točkās” alkoholu ir iegādājies aptuveni katrs sestais iedzīvotājs jeb 16%, savukārt Kurzemes pusē nelegālo alkoholu ir iegādājies katrs desmitais aptaujātais iedzīvotājs.
Tāpat pētījumā secināts, ka samērā bieži iedzīvotāji alkoholu iegādājas pēc plkst.22, kad alkoholisko dzērienu tirdzniecība veikalos ir aizliegta.
Pēc plkst.22 alkoholu biežāk ir pirkuši studenti vai skolēni - 21% un bezdarbnieki - 16%, īpaši ilgstošie bezdarbnieki - 27%, bet retāk visas nodarbināto iedzīvotāju grupas, pensionāri un darba nespējīgie cilvēki.
Pētījums "Atkarību izraisošo vielu lietošana iedzīvotāju vidū" ir reprezentatīva Latvijas iedzīvotāju izlases veida aptauja, kas tiek veikta reizi četros gados, aptaujājot Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Pētījumā aptaujāti 4500 cilvēki.