Dodoties uz tropu valstīm, jāizsargājas no malārijas. VIDEO
Latvijas Infektoloģijas centrā no malārijas ārstējas Latvijas pilsonis, kurš ar malāriju iepriekš slimojis jau astoņas reizes. Baltās rases cilvēkiem imunitāte pret šo slimību neiestājas.
Ar diagnozi „malārija” Latvijas Infektoloģijas centrā nonācis kāds Latvijas pilsonis, kurš ilgu laiku strādājis Kenijā. Intensīvās terapijas nodaļu vīrietis jau atstājis, un viņa stāvoklis ir stabils, taču mediķi lūdz cilvēkus atcerēties: dodoties ekskursijā vai darba braucienā uz malārijas skartām valstīm, ir ļoti svarīgi veikt profilaktiskos pasākumus.
No Kenijas atbraukušais Latvijas pilsonis teic, ka malāriju jau izslimojis astoņas reizes. Tomēr baltās rases cilvēkiem, pārslimojot malāriju, imunitāte pret to neiestājas, teic Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle. Tādēļ esot svarīgi cilvēkiem, kuri dodas uz tropu valstīm (jūrniekiem, tūristiem un citiem), lietot profilaktiskos medikamentus pret malāriju, jo pagaidām vakcīna pret to nav atklāta. Daudz „nesāpīgāk” ir piedzīvot šo medikamentu iespējamās blaknes – sliktu dūšu un reiboņus, nekā riskēt saslimt ar malāriju.
Jāteic, ka viens no 4 malāriju izraisošajiem odu kodieniem var izraisīt nāvi. Latvijā pēdējos sešos gados bijis viens nāves gadījums, kad nomira cilvēks, kurš no tropiem bija atbraucis inficējies ar malāriju. Gada laikā visā pasaulē no malārijas mirst ap 2 miljoniem cilvēku.
Latvijā arī ir divas odu dzimtas, kas var izraisīt malāriju, bet tas praktiski nenotiek, jo tad diennakts vidējai temperatūrai vajadzētu būt virs plus 20 grādiem.
Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock