Šonedēļ jāēd hotdogi ar melonēm un jāspēlē tetris
Šo nedēļu varam sākt ar gastronomiskiem priekiem – vispirms mieloties ar melonēm, bet pēc tam vienu pēc otra ēst amerikāņu bulciņas ar cīsiņiem. Kad būsim pārēdušies, varēsim mierīgi apsēsties pie datora un uzspēlēt kādu tetri. Kasjauns.lv apkopo interesantākos svētkus, kurus svinēt šonedēļ.
„Karstā suņa” diena (18. jūlijs)
Amerikāņi 18. jūlijā svinēs vienu no visvairāk iecienītajiem svētkiem – „Hot Dog Day” – hotdogu jeb sātīgo amerikāņu subkultūras bulciņu dienu.
Neviens īsti nezina, kā radies termins „karstais suns” (hot dog), bet zināms, ka 1893. gads ir atzīts par lielo „desiņa bulciņā” rašanās gadu. Valsts cīsiņu svētki oficiāli tika uzsākti pēc ASV Tirdzniecības palātas ierosinājuma 1957. gadā. Savukārt 1994. gadā tika nodibināta Nacionālās karstmaizes un desas padome (National Hot Dog un Sausage Council), kura pēta produkta kvalitāti un nodarbojas ar hotdogu reklāmu un degustācijām.
Statistika liecina, ka pēdējos gados „karsto suņu” patēriņš ASV ir pieaudzis, un vidēji amerikānis gadā apēd apmēram 60 nacionālās amerikāņu bulciņas.
Interesanti, ka pastāv ļoti sīki izstrādāti noteikumi „karsto suņu” ēšanas etiķetei? Personām, kas vecākas par 18 gadiem, nav atļauts apliet cīsiņu ar kečupu. Ir nepieņemami izmantot galda piederumus, kad ēd hotdogu, to jāēd tikai ar roku palīdzību. Nekādā gadījumā nedrīkst likt „karsto suni” uz elegantiem porcelāna traukiem, jādzer tikai no papīra turzām. Ja pirkstos vai ap muti palikušas sinepju un kečupa pēdas, vienkārši nolaiziet tās. Salvetes un porcelāns ir stingri aizliegtas lietas.
Tā kā, ja tu neizmanto šķīvjus, dakšiņas un salvetes, pēc ēšanas no pirkstiem nolaizi tur uzpilējušās sinepes vai kečupu, dzer vienīgi no papīra glāzēm, tad tu esi cienīgs atzīmēt amerikāņu nacionālā lepnuma dienu un doties uz kādu no burgeru ēstuvēm.
Melones diena (16. jūlijs)
Pirms nodoties „karsto suņu” ēšanai, būtu vēlams pāris dienas ieturēt atslodzes dienu. To visefektīvāk varēs izdarīt, ja sekosiet odesiešu tradīcijai. Viņi 16. jūliju ir izsludinājuši par Melones dienu, kad šīs Ukrainas pilsētas centrālajā laukumā tiek rīkots lielais Meloņu tirgus. Tajā var iepirkt ne tikai melones, bet arī dažādus suvenīrus melones formā un piedalīties svētku galvenajā atrakcijā – konkursā „Labākais melones ēdājs”.
Ja jums būs iepaticies Odesas meloņu festivāls, tad varat kārtot vīzu uz Turkmenistānu, jo arī tur notiek Melones diena. Tomēr vairs ne tik atraktīvi, bet gan politiski nopietni.
Kādreizējais Turkmenistānas prezidents, turkmenbaši, mūžīgais turkmēņu prezidents un nācijas saule Saparmurats Nijazovs (1940 – 2006) 1994. gada augustā „silti ieteica” svinēt Melones dienu. Viņš šo „dievu dāvāto augu” pasludināja gluži vai par nacionālo simbolu un 2005. gadā melonei par godu klajā laida valstiski svarīgu sacerējumu „Saparmurats Turkmenbaši Dižais par meloni.”
Latvijas iedzīvotājiem gan melones nav kļuvušas par nacionālo simbolu, bet varam mēģināt tās atrast Rīgas Centrāltirgū vai lielveikala plauktā un izbaudīt tās garšu.
Tetra dzimšanas diena (18. jūlijs)
Ja nu vēderprieki jūs neaizrauj un jūs nevar atraut no datora, tad trešdien vien mierīgi palieciet pie sava drauga datora. Tikai nepārslogojiet to, atcerieties informācijas tehnoloģijas pirmsākumus, kavējieties bērnības atmiņās un mēģiniet globālajā tīmeklī atrast visparastāko tetri un neatraujieties no tā. Atminieties, ka vēl pirms pārdesmit gadiem visi, kuri mācēja spēlēt tetri un vēl pie tam, ja bija uz kā to spēlēt, bija sabiedrības elite!
18. jūlijā atzīmējam pasaulē pirmā radītā Tetra dzimšanas diena. Pasaulē pirmais tetris atklātībā parādījās 1985. gada 18. jūlijā, pie tam tā dzimtene ir „varenās un nedalāmās” dzimtenes galvaspilsēta Maskava.
Tetris ir datorspēle, kuru izstrādāja Aleksejs Pažitnovs, laikā, kad viņš strādāja PSRS Zinātņu akadēmijas Dorodņicina datorcentrā, Maskavā. Nosaukums veidots no grieķu vārda „tetra”, kas nozīmē „četri”, un Pažitnova mīļāka sporta veida - tenisa - nosaukuma. Spēle daudzos variantos ir pielāgota gandrīz visām datoru operētājsistēmām, datorspēļu konsolēm, kā arī tādām ierīcēm kā grafiskie kalkulatori, mobilie telefoni un tā tālāk.
Jāteic, ka ASV videospēļu žurnāla „Electronic Gaming Monthly” 100. izdevums Tetri ierindojis pirmajā vietā no visu laiku dižākajām spēlēm. 2007. gadā Tetris tika ierindots otrajā vietā 100 visu laiku labāko spēļu topā (pirmajā vietā – spēle „Super Mario Bros.”).
Tetra Dievs