Latvijas Pirts muzejā var mazgāties jau piecās pirtīs
Latvijā pirmajā Pirts muzejā jau ir apskatāmas pirmās piecas pirtis. Šajā muzejā var ne tikai apskatīties pirtis, bet pat tajās mazgāties. Muzeja veidotājs ieplānojis tajā uzsliet vismaz 25 pirtis.
Jau vairākus gadus Teodors Karlsons ir pārņemts ar valstī pirmā Pirts muzeja veidošanu Sējas novadā - pusstundas braucienā no Rīgas pie Murjāņu–Saulkrastu ceļa. „Rīgas Apriņķa Avīze” raksta, ka muzejā jau ir uzslietas piecas pirtis, bet Karlsons ir iecerējis muzeja teritorijā vienkopus savākt vismaz 25 visdažādākā izskata un vecuma pirtis.
Pirmā pirts atvesta no Latgales - Dagdas - puses, bet tai līdzās stāv pirts, kas ceļu mērojusi no Kurzemes. Vizuāli piesaistošākā pirts, kontrastējot ar jaunuzcelto un mūsdienīgo ir veca, melna pirtiņa, kas līdzinās pasakās aprakstītajām un attēlotajām. Tā ir atceļojusi no Rēzeknes. Tāpat muzejā atrodams arī zils vagons, kas, izrādās arī ir pirts. „Tā saglabājusies vēl no pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, kad kalpojusi vienlaikus kā celtnieku vagoniņš un pirts, kur pēc smagas darba dienas izsildīt kaulus,” paskaidro Karlsons. Lielāka komforta radīšanai uzcelta arī jauna pirts. Visas pirtis ir darba kārtībā, un tās ik pa laikam tiek arī kurinātas. Tā kā muzeja apmeklētāji var sarunāt arī riktīgu pēršanos kādā no muzeja eksponātiem.
Karlsona vājība uz pirtīm ir kopš bērnības. „No sākuma pavisam negribīgi mani ievilka pirtī, bet beigās man iepatikās. Esmu piedalījies arī pirtī iešanas čempionātos, pa pasauli pabraukājis, daudzas pirtis pamēģinājis. Bet pati ideja par muzeju radās Somijā, jo tur bija izveidots līdzīgs pirts muzejs, kur atrodamas aptuveni 40-50 vecas pirtis. Ieraugot to muzeju, es nodomāju – ja kādreiz kļūšu turīgs un man būs lieka nauda, tad es mēģināšu radīt kaut ko līdzīgu tepat Latvijā. Pagāja kāds periods, parādījās labāki laiki, un nolēmu sākt to īstenot,” stāsta Karlsons.
Pēc gadiem, kad muzejs būs gatavs, tajā vienkopus būs vismaz 25 vecas pirtis no dažādiem Latvijas nostūriem, teic muzeja īpašnieks.
Ojārs Grīnbergs: „Somu pirts”
Zaķīšu pirtiņa
Kasjauns.lv/ Foto: LETA