Dombrovskis neatbalsta referendumu par referendumiem - tie būšot nelietderīgi tēriņi
Premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība") neatbalsta opozīcijas deputātu iniciatīvas panākt referendumu ierosināšanas likuma grozījumu publicēšanas apturēšanu un sākt vākt parakstus, vai šis jautājums būtu jānodod tautas nobalsošanai.
Dombrovskis otrdien žurnālistiem komentēja, ka valstij tas radīs "nelietderīgus tēriņus". Viņš norādīja, ka iepriekš Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) bijusi vienisprātis, ka koalīcijas partijām būtu jāveic pasākumi situācijas koriģēšanai pēc notikušā divvalodības referenduma.
"Es lielā mērā gribētu piekrist arī prezidenta viedoklim, kurš arī šāda veida iniciatīvu neatbalsta, un papildus gribētu norādīt, ka būtu jāņem vērā arī tie aspekti par šāda veida iniciatīvu ietekmi uz budžetu un papildus izmaksām. CVK [Centrālā vēlēšanu komisija] ir norādījusi, ka šī parakstu vākšana, ja tāda notiks, vien varētu izmaksāt pusmiljonu latu, tātad atkal pilnīgi nelietderīgi tēriņi," otrdien preses konferencē žurnālistiem sacīja premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība").
Valsts prezidents Andris Bērziņš to saista ar gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām nākamā gada jūnijā. Prezidents patlaban neredz loģiku, kādēļ būtu rīkojama tautas nobalsošana.
Trešdien paredzēta ZZS un Valsts prezidenta tikšanās.
ZZS ir savākusi 34 Saeimas deputātu parakstus, lai Valsts prezidentam lūgtu uz diviem mēnešiem apturēt referendumu likuma grozījumu spēkā stāšanos. Šādā kārtā apturētais likums būs nododams tautas nobalsošanai, ja šo ideju ar savu parakstu atbalstīs vismaz desmitā daļa vēlētāju.
Grozījumi referendumu ierosināšanas likumā izsaukuši opozīcijas deputātu neapmierinātību, jo paredz palielināt nepieciešamo parakstu skaitu referendumu ierosināšanai parakstu vākšanas pirmajā posmā. Deputāti uzskata, ka tādējādi tiks ierobežota demokrātija.
Saeima 26.jūlija ārkārtas sēdē atbalstīja grozījumus likumā, kas nozīmē, ka turpmāk referendumu ierosināšanai par grozījumiem likumos vai Satversmē līdz 2015.gadam pirmajā parakstu vākšanas kārtā būs nepieciešami 50 tūkstoši parakstu. Tas ir piecas reizes vairāk nekā pašlaik, jo šobrīd jāsavāc desmit tūkstoši vēlētāju parakstu, bet pēc tam otro posmu veic CVK par valsts naudu.
Savukārt no 2015.gada likumprojektu iniciatoriem par saviem līdzekļiem būtu jāsavāc desmitā daļa vēlētāju parakstu, lai par kādu likumdošanas iniciatīvu varētu rosināt tautas nobalsošanu.
BNS