Jēkabpilī būvēs jaunu tiltu - ar vantīm. VIDEO
Jēkabpilī pār Daugavu nolemts būvēt jaunu tiltu. Visticamāk, tas būs vanšu tilts. Tikko notikušajā projekta sabiedriskajā apspriešanā cilvēkus interesēja, vai arī Jēkabpilī tagad varēs nodarboties ar vantīs kāpšanu - tāpat kā Rīgā.
Jūlija beigās pabeigts Jēkabpils jaunā tilta ietekmes uz vidi novērtējums, ko veica firma SIA „Latekoil”, vēsta Vidusdaugavas televīzija. Ar novērtējuma rezultātiem jēkabpilieši tika iepazīstināti sabiedriskajā apspriešanā, kas norisinājās Jēkabpils Tautas namā.
Ietekme uz vidi tika analizēta diviem tilta variantiem, kuri tika izvēlēti jau jūnija sākumā - vanšu tiltam un ekstradozētajam (tilts, kuram brauktuve, kā arī gājēju un velosipēdistu celiņi atrodas vienā līmenī) tiltam. Jēkabpiliešiem vispiemērotākais šķiet vanšu tilts. Tikai rāpšanās tajā būs pārāk apgrūtinoša, jo vantis viena no otas atradīsies vismaz 3 metru attālumā.
Ietekmes uz vidi novērtējuma vadītājs Valdis Felsbergs stāsta, ka abi varianti vidi ietekmē aptuveni vienādā līmenī: „Reāli tur atšķirības nekādas nav, nekāds ļaunums nav ne no viena, ne otra - var izvēlēties, kurš labāk patīk.” Tomēr nedaudz lielāka negatīvā ietekme uz vidi būs ekstradozētā tilta būvniecības gadījumā, jo tam nepieciešams lielāks būvmateriālu daudzums.
Visvairāk iedzīvotājus satrauca ietekme uz trokšņa līmeni, jo novērtējumā konstatēts vairāku māju iekštelpās pēc tilta uzcelšanas būs pārsniegts normatīvos atļautais trokšņa līmenis.
Projektētāji gan uzsver - lai to novērstu ir paredzēts veidot prettrokšņu sienas. Valdis Felsbergs skaidro: „Abos gadījumos ir ieplānotas vajadzīgās prettrokšņu sienas. Bez tām trokšņu normatīvi būtu pārsniegti, tāpēc projektā ir iestrādāts viss, kas vajadzīgs, lai nebūtu. Bet atšķirības starp variantiem šajā ziņā nav, jo trokšņu sienas vispār nav uz tilta, bet krastā, kur ir pieslēgums, tādēļ nekas neatšķiras abiem variantiem.”
Daļa sanāksmē klātesošo pauda satraukumu par to, vai tilta būvniecība neizraisīs māju sienu vai pamatu plaisāšanu. Projektētāji atbildēja, ka pirms būvniecības uzsākšanas nepieciešams veikt mājas ekspertīzi, lai pēc tam, mājas bojājumu gadījumā varētu pierādīt, ka iemesls ir tieši tilta būvniecība, un atgūt radušos zaudējumus.
Tāpat būvnieki skaidroja, ka, izvēloties vanšu tiltu, Rīgas liktenis Jēkabpili nevarēs piemeklēt, jo šeit pa vantīm nebūs iespējams uzrāpties - tās viena no otras atradīsies vairāk nekā trīs metru attālumā.
Akciju sabiedrības „Ceļuprojekts” tiltu būves inženieris Verners Straupe novērsa jebkādas šaubas par pašnāvību iespējamību, lecot no tilta vantīm. „Esmu spiests jūs apbēdināt, jo būs grūtības, ar kurām jāsastopas, kāpjot Jēkabpils vanšu tiltā. Jēkabpils tiltam vantis būs krietni tālāk viena no otras. Mazākais attālums – 3,4 metri. Ja varat ar roku aizstiept tik tālu, tad var mēģināt, tomēr tas būs krietni sarežģītāk nekā Rīgas vanšu tiltā”, smaidīdams noteica Straupe.
Kopumā negatīvā ietekme uz vidi abu tiltu gadījumā novērtēta kā minimāla, lai gan ekstradozētais tilts izraisītu mazliet lielāku negatīvo ietekmi. Tādēļ eksperti dod priekšroku vanšu tiltam, jo tas arī vairāk izceltos pilsētas ainavā.
Jaunā tilta izmaksas pēc šodienas cenām svārstās no 11 līdz 13 miljoniem latu. Paredzēts, ka jaunais tilts atradīsies Bebru ielas galā ar tilta pieeju pieslēgumu Neretas ielai kreisajā krastā un Rīgas ielai un Daugavpils ielai labajā krastā.
Par jauna tilta pār Daugavu Jēkabpilī jau sāka spriest 2008. gadā. Tad Satiksmes ministrija un Jēkabpils dome nolēma veidot kopīgu darba grupu, lai vienotos par tilta būvniecību. Plānoja, ka jauno tiltu Jēkabpilī varētu uzbūvēt līdz 2015.gadam. Satiksmes ministrija līdzekļus tilta būvniecībai plāno piesaistīt no Kohēzijas fondiem.
Kasjauns.lv/Foto: celuprojekts.lv