Apinis: nabadzīgos iedzīvotājus mediķi vairs neārstēs
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.
Viedokļi

Apinis: nabadzīgos iedzīvotājus mediķi vairs neārstēs

Jauns.lv

Nabadzīgajiem iedzīvotājiem nebūs iespējams saņemt veselības pakalpojumus, komentējot Veselības ministrijas (VM) koncepciju par plānveida veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības sasaistīšanu ar nodokļu nomaksāšanu, apgalvo Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis.

Apinis: nabadzīgos iedzīvotājus mediķi vairs neārs...

Tas ir saistīts ar to, ka veselības obligātās apdrošināšanas koncepcijā jeb "Ingrīdas Circenes (V) plānā" ir pārlieku daudz neskaidrību, kas neļauj to realizēt. Turklāt, pēc Apiņa domām, Eiropas Savienība neatzīs pacientu dalīšanu pēc sociālās determinācijas principiem.

LĀB prezidents teica, ka Circene ar izcilu oratora talantu un kamerāliju studenta degsmi mēģina pierādīt, ka veselības pakalpojuma saņemšana jāsaista ar nodokļu (ne)maksāšanu.

"Proti, tam, kas nemaksā nodokļus, būs jāmirst nost," sacīja Apinis.

Apinis norādīja, ka, būdams viens no retajiem, kas VM dokumentus lasa, dažkārt ar sarkanu tinti labo gramatikas un sintakses kļūdas, viņš ir iepazinies ar šo dokumentu. Dokuments balstīts uz pārlieku optimistiskas ekonomiskās prognozes, kas paredz, ka līdz 2020.gadam Latvijas iekšzemes kopprodukts ik gadu pieaugs par 6%.

"Šādu ekonomisku prognozi nespēj uzrakstīt neviens cits pasaulē, pat ne Ķīnas kompartijas līderi," piebilda Apinis.

Viņš komentēja, ka jaunais dokuments paredz, ka veselības jomai būs jāpilda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) funkcija - naudas iekasēšana. Savukārt pacientu dalīšana pēc principa - nodokļu maksātājs vai nemaksātājs - turpmāk būs veselības speciālista, nevis ekonomiskās policijas vai VID kompetence.

Runājot par VM koncepciju, Apinis piebilda, ka "Circenes reformu" ir iespējams skatīt arī ārsta Kristapa Hūfelanda 250.dzimšanas dienas kontekstā, ko 12.augustā atzīmē pasaules medicīna.

Kāda sakritība, teica Apinis, tieši pirms 200 gadiem tolaik piecdesmit gadus vecais Hūfelands ieteica tieši šādu sistēmu nabadzīgajā Veimāras provincē. Tamdēļ vēl līdz šai dienai Hūfelandu uzskata par apdrošināšanas medicīnas tēvu.

LĀB prezidents skaidroja, ka Hūfelands izstrādāja pamatus apdrošināšanas medicīnai, kas kļuva par pamatu Bismarka apdrošināšanas sistēmai un ko pēc vairāk nekā 200 gadiem lauzītā un saputrotā veidā Latvijas VM piedāvā kā modernu un revolucionāru veselības aprūpes finansēšanas risinājumu.

Tikai viena piebilde - ne Hūfelanda, ne Circenes veselības finansēšanas modelī nav tā, ko šodien saprotam kā obligātu apdrošināšanu, proti, kā solidaritāti starp veselo un slimo, jauno un veco, nabago un bagāto, atzina Apinis.

Hūfelanda gadījumā šo solidaritāti ar dzelzs roku ieviesa Bismarks, Latvijas veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešana prasīs labu veselību un izturību finanšu ministram Andrim Vilkam (V), jo pašreizējais uz Ministru kabinetu virzītais VM stratēģiskais dokuments rada vairāk jautājumu nekā atbilžu, norādīja Apinis.

Kā ziņots, Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) sēdē 5.jūlijā tika atbalstīta VM izstrādātā koncepcija par plānveida veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības sasaistīšanu ar nodokļu nomaksāšanu.

Konkrētas summas, kādas nodokļu maksātāji iemaksās veselības aprūpes budžetā, vēl netika atbalstītas.

Kā pēc sēdes žurnālistiem skaidroja veselības ministre, NTSP ir atbalstīts princips, ka plānveida veselības aprūpe tiek sasaistīta ar nodokļu nomaksu un par konkrētām summām VM vēl spriedīs kopā ar Finanšu ministriju.

Savukārt 11.jūlijā aģentūrai LETA Reformu partijas (RP) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis sacīja, ka veselības aprūpes sniegšanas sasaistīšana ar nodokļu nomaksu nebūs sociāli taisnīga.

LETA Nozare.lv/ Foto: Ieva Lūka/ LETA