Par iespēju saņemt asistentu bērnam invalīdam interesējas vidēji desmit vecāku dienā
Par iespēju saņemt valsts apmaksāta asistenta palīdzību savam bērnam invalīdam mācībām vispārizglītojošā iestādē, ik dienu interesējas vidēji desmit vecāku.
Labklājības ministre Ilze Viņķele (V) šodien žurnālistiem atzina, ka vecāku interese par jauno pakalpojumu, kas no 1.septembra būs pieejams bērniem ar I vai II invaliditātes grupu, ir liela.
Viņa arī skaidroja, ka asistenta palīdzības saņemšanas kārtība ir maksimāli vienkāršota - bērna vecākiem tikai jāuzraksta iesniegums un par pārējo parūpēsies pašvaldība un pārējās iesaistītās iestādes.
Lai gan patlaban no pašvaldībām ir saņemta informācija par 284 bērniem, kuriem būtu nepieciešams šāds asistents, ministre pieļauj, ka šo bērnu skaits ir lielāks. Tas ir izskaidrojams ar gadiem ilgi sabiedrībā uzturēto pārliecību, ka bērni ar invaliditāti ir jāskolo mājās vai speciālā aprūpes iestādē, nevis parastā vispārizglītojošajā skolā.
Tāpat ministre informēja, ka par bērna asistentu varēs būt arī bērnam pietuvināti cilvēki, piemēram, radinieki. Arī asistenti paši varēs pieteikties šim darbam.
Savukārt izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis skaidroja, ka asistenta pienākumi būs palīdzēt bērnam saģērbties, paēst, pārvietoties pa skolu, komunicēt ar pedagogiem, citiem skolas biedriem.
Ministrs informēja, ka, tiklīdz bērnam būs nodrošināts asistents, Izglītības un zinātnes ministrija ar mērķdotācijas vai tiešā veidā nosūtīs skolai līdzekļus, lai varētu apmaksāt asistentu pakalpojumus.
Lai gan runa patlaban esot par dažiem simtiem bērnu, ministrs uzsvēra, ka ar to tiek sākta pieejas maiņa izglītībā. "Mēs cenšamies šos ierobežojumus kompensēt, nevis vēl vairāk pastiprināt," teica ministrs.
Jautāts, cik liels atalgojums būs asistentam, ministrs konkrēti nevarēja atbildēt, vien norādīja, ka tas varētu būt 300-400 latu robežās.
Jau ziņots, ka no šī gada 1.septembra skolēni vecumā no 7 līdz 18 gadiem un jaunieši pēc 18 gadiem, kuriem ir I vai II invaliditātes grupa, izglītības iestādēs varēs saņemt apmaksātus asistenta pakalpojumus pārvietošanās atbalstam un pašaprūpes veikšanai.
Lai varētu saņemt šo pakalpojumu, būs nepieciešams Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) ieteikums individuālajā rehabilitācijas plānā par asistenta pakalpojuma nepieciešamību.
Asistenta pakalpojumu izglītības iestādē skolēnam vai skolēnu grupai ne lielākai par trijiem bērniem būs tiesīgas sniegt personas, kurām ir pieredze saskarsmē ar personām ar invaliditāti.
Asistenta pakalpojums ietvers palīdzību pārvietošanās atbalstam izglītības iestādē, pašaprūpes veikšanai, piemēram, personīgā higiēna, palīdzība ēdienreizēs, apģērbšanās vai noģērbšanās, apģērba kārtošana, komunikācijā ar pedagogu, mācību pierakstu veikšanā un mācību materiālu sagatavošanā darbam, mācību piederumu un darba vietas sakārtošanā, saskarsmē ar vienaudžiem un citām personām izglītības iestādē, piemēram, starpbrīžos un pagarinātās dienas grupas laikā, ārpusstundu pasākumos u.c., kā arī palīdzību līdzdalības nodrošināšanā izglītības iestādes pasākumos.
Šis pakalpojums neattieksies uz speciālās izglītības iestādēm, kuru uzturēšana jau pašlaik ir finansēta no valsts budžeta, tostarp tiek piešķirti līdzekļi tehniskā personāla nodrošināšanai.
Noteikumu projekts par prasībām asistentam un asistenta pakalpojumu personai ar invaliditāti pārvietošanās atbalstam un pašaprūpes veikšanai vispārējās pamatizglītības, profesionālās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās vidējās izglītības iestādēs un tā piešķiršanas kārtību izstrādāts, pamatojoties uz Invaliditātes likuma 12.panta pirmās daļas ceturto punktu ar mērķi, veicināt tiesības uz vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās pamata un vidējās izglītības programmu apguvi personām ar speciālām vajadzībām, tādējādi nodrošinot mērķtiecīgu virzību uz iekļaujošu izglītību.