Līdz oktobra vidum izstrādās regulējumu par bērnu auklīšu darbību Latvijā
Līdz oktobra vidum Labklājības ministrija (LM) plāno izstrādāt regulējumu par bērnu auklēm, jo pašlaik tāda vispār nav.
Ministrijas pārstāve Zane Brīvmane pastāstīja, ka līdz oktobra vidum ministrijā izveidotā darba grupa izstrādās modeli, kā būtu iespējams ieviest finansiālā atbalsta mehānismu vecākiem, kuriem ir bērni vecumā no viena līdz diviem gadiem, kas netiek laisti vai kam nav vietas bērnudārzā.
50 latu lielu pieskatīšanas pabalstu ik mēnesi ir plānots ieviest no 2013.gada septembra, tam nākamgad novirzot 3,8 miljonus latu.
"Izstrādājot atbalsta ieviešanas veidu, skatīsim arī priekšlikumus par tiesisko regulējumu auklēm," sacīja Brīvmane.
Pašlaik tiek plānots, ka bērna pieskatīšanas pakalpojumu varēs sniegt gan pašvaldības, gan privātās pirmsskolas izglītības iestādes, gan aukles. Pieskatīšanas pabalstu ir plānots izmaksāt pakalpojuma sniedzējam.
Pēc "Māmiņu kluba" vadītājas Sandijas Salakas aģentūrai BNS iepriekš norādītā, par auklītēm pašlaik strādājot "pilnīgi ikviens", jo nekāda regulējuma šai jomai nav. Tas ir, bez nodokļiem un garantijām aukle ir ēnu darbinieks, atzina Salaka.
Viņa klāstīja, ka minimums, ko aukle saņem, esot 250 līdz 300 latu mēnesī.
"Lai pilnvērtīgi atgrieztos darbā un no tā būtu jēga ģimenes budžetam, darbā ir jāatgriežas uz pilnu slodzi. Šie vecāki vienmēr ir bijuši riska grupā no šāda viedokļa, jo darba devējs gaida pilnas slodzes darbinieku. Pilno slodzi var nodrošināt tikai tad, ja bērns ir pieskatīts. Lai noalgotu auklīti uz pilnu dienu, jārēķinās vismaz ar 1,50 līdz 1,70 stundā," paskaidroja Salaka.
Sludinājumu portālos atrodami piedāvājumi par stundas samaksu auklēm no 1,50 līdz 1,60 latiem, taču atrodami arī sludinājumi, kuros piedāvāta mazāka samaksa – 70 un 80 santīmu stundā.
Pieskatīšanas pabalstu plāno ieviest, jo pašvaldības bērnudārzu nav pietiekamā daudzumā, lai tajos pietiktu vietas visiem pirmsskolas vecuma bērniem.
BNS