JRT rekonstrukcijas laikā teātris strādās Tabakas fabrikā vai Vāgnera zālē
Jaunā Rīgas teātra ēka Lāčplēša ielā 25 Rīgā.
Kultūra

JRT rekonstrukcijas laikā teātris strādās Tabakas fabrikā vai Vāgnera zālē

Jauns.lv

Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas Lāčplēša ielā rekonstrukcijas laikā teātris citās telpās varētu pavadīt divas sezonas – 2014./2015.gada un 2015./2016.gada sezonu, pastāstīja JRT sabiedrisko attiecību speciāliste Dagnija Grīnfelde.

JRT rekonstrukcijas laikā teātris strādās Tabakas ...

"Šo un, visticamāk, arī nākamo sezonu mēs vēl paliksim tepat, kamēr notiks iepirkumi un plānošanas process," teica teātra pārstāve.

Jaunas telpas, kur spēlēt izrādes Lāčplēša ielas ēkas rekonstrukcijas laikā, teātrim jāsameklē jau līdz nākamā gada 15.janvārim. Pašlaik padomā esot vairāki varianti, tostarp bijušās Tabakas fabrikas telpas Miera ielā, kur ik pa laikam notiek dažādi mākslas pasākumi, tomēr telpu pielāgošanai JRT vajadzībām būtu jāiegulda daudz līdzekļu. Ir arī citas idejas, tomēr Grīnfelde pagaidām nevēlējās tās sīkāk komentēt, jo lēmumi vēl nav pieņemti.

Lāčplēša ielas ēkas apsaimniekotāja "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pārstāve Daiga Laukšteina aģentūrai BNS uz jautājumu, vai VNĪ piedāvās kādas telpas teātrim, atbildēja, ka pastāv teorētiska iespēja JRT ēkas rekonstrukcijas laikā izrādes organizēt Riharda Vāgnera ielā 4, kur savulaik atradās Vāgnera koncertzāle, bet pašlaik nams stāv tukšs. Taču tas būs atkarīgs no vairākiem būtiskiem apstākļiem. Arī šo telpu pielāgošanai teātra vajadzībām būs vajadzīga nauda.

"Pirmkārt, [nama izmantošana būs atkarīga no tā] vai JRT Riharda Vāgnera ielu 4 atzīs par piemērotu, un, otrkārt, vai tiks rasts finansējums ēkas pielāgošanai teātra vajadzībām," norādīja Laukšteina.

Viņa arī apstiprināja, ka JRT pārstāvji ir apsekojuši arī bijušo Tabakas fabriku Miera ielā 58, vērtējot šā īpašuma telpu piemērotību izrāžu organizēšanai. Tomēr VNĪ pārvaldīšanā nav klasisku teātra telpu ar skatuvi un citu nepieciešamo infrastruktūru un aprīkojumu, atzina Laukšteina.

VNĪ saskaņā ar Ministru kabineta rīkojumu jāorganizē JRT ēkas Lāčplēša ielā 25 tehniskā projekta izstrāde un būvniecība. Vispirms tiks izsludināts atklāts konkurss tehniskā projekta iespējamajiem izstrādātājiem.

Pamatojoties uz MK rīkojumā noteikto, JRT ēkas rekonstrukcijai jābeidzas līdz 2016. gada 30.jūnijam.

JRT pārstāve Grīnfelde norādīja, ka vairāk par gaidāmajiem remontdarbiem JRT vadība varētu informēt teātra jaunās sezonas preses konferencē 5.septembrī, kad arī mediju pārstāvji tikšot iepazīstināti ar ēkas katastrofālo tehnisko stāvokli un izvadāti "pa šausmīgākajām vietām".

Jau vēstīts, ka valdība augusta vidū konceptuāli atbalstīja 5,18 miljonu latu piešķiršanu Jaunā Rīgas teātra telpu remontam, atjaunojot teātra galveno ēku un sētas ēkā izveidojot vēl vienu vai divas skatītāju zāles un tehniskās telpas.

Plānots, ka "Valsts nekustamajiem īpašumiem" JRT ēkas rekonstrukcija jāpabeidz līdz 2016.gada 30.jūnijam, bet Kultūras ministrijai nomas maksa par VNĪ ieguldījumiem jāsāk maksāt no 2016.gada 1.jūlija. 2016.gadā nomas maksa būs 72,6 tūkstoši latu, bet turpmākos gados – 145,3 tūkstoši latu.

Būvniecības izmaksas vēl var precizēt pēc līgumu noslēgšanas un rekonstrukcijas pabeigšanas.

VNĪ informē, ka JRT ēkā mitruma dēļ vietām ir bojātas pagraba sienas, pamatiem nav hidroizolācijas. Ēkas fasādes apmetums un krāsojums ir bojāts, bet pagalma pusē ir izdrupušas mūra šuves. Tāpat ir stipri bojāti koka logi, galvenais balkons ir sliktā tehniskā stāvoklī, tāpēc ir uzstādīts aizsargsiets.

Ne ēkas fasādes, ne notekcauruļu, ne karnīžu remonts nav veikts kopš 1956.gada, katru pavasari ir jāveic neatliekami remonti avārijas stāvokļa novēršanai, esošo situāciju izskaidroja VNĪ.

Avārijas stāvoklī ir arī teātra tehniskie tīkli, ugunsdzēsības ūdensvads un sūkņu stacija, savukārt inženierkomunikācijas neatbilst mūsdienu prasībām un normatīvajiem aktiem.

Tāpat VNĪ atzīst, ka Jaunā Rīgas teātra skatuves gaismas un skaņas tehnika ir morāli un tehniski novecojusi, gaismas ķermeņi un skaņu tehnika ir četrdesmit un pat vairāk gadu veci un nespēj nodrošināt mūsdienu prasībām atbilstošu izrāžu gaismošanu un apskaņošanu. Lielās zāles skatītājiem pašlaik ir jāsamierinās ar Latvijas Nacionālā teātra iepriekš lietotajiem un jau nolietotajiem krēsliem, kuri tika nodoti Jaunā Rīgas teātra rīcībā.

VNĪ attīstības direktors Gunārs Kosojs aģentūrai BNS iepriekš sacīja, ka JRT ēkas rekonstrukciju varētu sākt 2014.gadā. Ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, projekta izmaksas plānotas 6,1 miljona latu apmērā.

BNS / Foto: Dzintars Vikšers/ LETA