No Latvijas aizbraukušos velti gaidīt mājās
Lai no Latvijas izbraukušie atgrieztos tēvzemē mūsu valstī strauji jāpieaug vidējai darba samaksai – vismaz sešas reizes. Ja Latvijā vidējā darba stundas likme ir 2,86 lati, tad Eiropā – vairāk nekā 16 latu.
Galvenais no Latvijas aizbraukušo tautiešu nosacījums, lai viņi atgrieztos atpakaļ tēvzemē ir, lai šeit par darbu maksātu kaut ar labklājīgās Eiropas zemāko līmeni samērojamas algas. Dažādas valdības institūcijas izstrādā neskaitāmus reemigrācijas plānus, bet tajos tā arī skaidri nav noformulēts darba algas jautājums. Vairāk tiek runāts par izglītības, kultūras, nacionālās piederības jautājumiem. Protams, tiek arī runāts par darba vidi – uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, darba vietu radīšanu un tā tālāk. Tomēr runas par darba algas līmeni tiek tā kā apietas, vien pasakot - būtu labi, ja tās būtu lielākas. Neminot konkrētus skaitļus.
Tomēr, aplūkojot konkrētus skaitļus, rodas pārliecība, ka aizbraukušos tautiešus Latvijā mēs diez vai sagaidīsim. Latvijā minimālā alga ir 200 latu (vidējā stundas likme – 1,19 lati), bet vidējā alga - 481 lats (vidējā stundas likme – 2,86 lati). Savukārt vasaras sākumā Eiropas Savienības dalībvalstīs vidējā stundas likme bija 23 eiro (16,16 lati) jeb 2715 eiro (1908 lati) mēnesī. Te jāņem vērā, ka ES vidējā alga aprēķināta ņemot vērā arī nabadzīgāko dalībvalstu (Bulgārijas, Rumānijas, Lietuvas un citu) darba samaksu. Tas nozīmē, ka labklājīgākā Eiropā darba samaksa ir ievērojami lielāka. Tātad, lai sasniegtu ES vidējo līmeni, Latvijā vidējai darba algai jābūt sešas reizes lielākam. Savukārt, lai tā sasniegtu Rietumeiropas līmeni, paaugstinājumam jābūt vēl lielākam. Piemēram, vislielākā stundas likme ir Beļģijā – 39 eiro (27,4 lati).
Arī minimālā alga Latvijā ir ceturtā mazākā Eiropā – 254 eiro (vēl mazāk ir tikai Bulgārijā – 123 eiro, Rumānijā – 153 eiro un Lietuvā – 232 eiro). Visaugstākās minimālās algas ir Luksembrugā (1642 eiro), Īrijā (1462 eiro), Beļģijā (1387 eiro), Nīderlandē (1382 eiro), Francijā (1321 eiro) un Lielbritānijā (1010 eiro). Daudziem Latvijas iedzīvotājiem šāda alga ir nesasniedzams sapnis. Savukārt latviešu emigranti diez vai vēlēsies atgriezties tēvzemē, lai te saņemtu šādu naudu, jo viņi tagad savā mītnes zemē pelna daudzkārt vairāk.
Tā kā vēl zem jautājuma zīmes ir tas, vai tik tiešām tuvāko piecu gadu 35% ārzemēs dzīvojošo atgriezīsies Latvijā, kā to liecina valdības izskatītā Kultūras ministrijas apkopotā informācija par atbildīgo valsts institūciju rīcību 2011.gadā, lai veicinātu darba meklējumos izbraukušo Latvijas iedzīvotāju atgriešanos.