Rafaļskis turpinās strādāt skolā, jo bērniem sliktu par Latviju nestāstot
40. vidusskolas vadībai neesot iemesla atbrīvot no darba krievu valodas un literatūras skolotāju Vladislavu Rafaļski, kurš radio ēterā paziņoja, ka ir nelojāls Latvijas valstij. Skolēni apliecinot, ka skolotājs viņus neaudzina būt nepatriotiskiem.
Tomēr skolotāja rīcību, kurš ir partijas „Par cilvēka tiesībām Latvijā” (PCTVL) aktīvists un pirms astoņiem gadiem filmējies skandalozajā videoklipā „Melnais Kārlis”, kas iestājās pret skolu reformu, vērtēs skolas ētikas komisija. Viņš tāpat tērpies svītrainās cietumnieka drēbēs ir arī 16. martā ālējies pie Brīvības pieminekļa un apsaukājis latviešu leģionārus. Jāatgādina, ka savulaik Rafaļskis bija arī Rīgas domes deputāts un darbojās pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta komitejā.
Skolas direktora pienākumu izpildītāja Jeļena Vediščeva „Latvijas Avīzei” sacījusi, ka Rafaļska rīcību un pēdējos izteikumus vētīs viss skolas kolektīvs. Skolas vadībai interesē „pedagoga pedagoģiskā pozīcija, cik daudz pedagogs audzina bērnos cieņu pret valsti, pret sevi, pret dabu, pret kultūru”.
Pirmdien notika skolas krievu valodas un literatūras metodiskās komisijas sēde, kur Rafaļskis skaidrojis, ka neesot nelojāls vis Latvijas valstij, tautai un kultūrai, bet gan „valdībai un režīmam”. 20. septembrī skolā paredzēta ētikas komisijas sēde, kur arī izskatīs Rafaļska izteikumus.
Skolā iepriekš esot izveidota īpaša anketa, kura jāizpilda skolēniem un kurā uzdoti jautājumi par valodu un sociālo zinātņu priekšmetu skolotāju. Visas anketas vēl nav apkopotas, taču pašreizējie dati liecina, ka neviens bērns nav atbildējis, ka kāds skolotājs viņus „neaudzinātu patriotismā”.
Skolā secināts, ka stundās Rafaļskis nepauž tādus viedokļus kā medijos, līdz ar to skolas vadībai neesot iemesla atbrīvot viņu no darba.
Jautāta, kā tieši Rafaļskis bērnos audzina mīlestību pret Latviju, Vediščeva „Latvijas Avīzei” atbildēja: „Viņš nesaka neko sliktu par Latviju, latviešiem un Latvijas kultūru. Manuprāt, tas jau ir ļoti daudz, ja ņem vērā, kā daudziem patīk tramvajā spriest, cik slikti latvieši vai krievi.”
„Kā pilsonei man arī, pirmo reizi dzirdot kolēģa izteikumus radio ēterā, mati saslējās stāvus, bet kā direktora pienākumu izpildītāja es varu rīkoties tikai likuma ietvaros, un Rafaļska kungs teic, ka viņš audzina bērnos mīlestību uz Latviju,” stāstīja Vediščeva un norādīja uz Izglītības likuma 50. pantu, kurā minēts, kādas personas nedrīkst strādāt par pedagogiem: par nelojalitāti tur nekas nav teikts. Tomēr jāatgādina, ka likuma 51. pants nosaka pedagoga vispārīgos pienākumus, kur cita starpā arī noteikts, ka skolotāja pienākums ir „veidot izglītojamā attieksmi pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti, audzināt krietnus, godprātīgus, atbildīgus cilvēkus – Latvijas patriotus”.
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka Rafaļskis pagājušajā nedēļā radio „Baltkom” ēterā paziņoja, ka ir nelojāls Latvijas valstij. „Esmu gatavs godīgi pateikt, ka esmu šai valstij nelojāls. Es šo režīmu vienkārši nicinu. Tas atgrūž arī manus bērnus un rada tiem daudz problēmu,” pauda Rafaļskis.
Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis aicināja Rīgas pašvaldību vērst uzmanību uz iespējamu likuma normu pārkāpumu Rīgas 40.vidusskolas skolotāja rīcībā par viņa izteikumu, kurā viņš atzinis, ka ir nelojāls Latvijas valstij.