Rīgas reģionā 50% pacientu pēc ātrās palīdzības izsaukuma nogādā slimnīcās
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra izsaukumos 50% pacientu tiek nogādāti slimnīcās, bet no tiem vidēji 30% tiek palaisti mājās tajā pašā dienā, pastāstīja NMPD Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece operatīvos jautājumos, ārste Sarmīte Villere.
Villere skaidroja, ka šie 30% pacientu tiek izmeklēti un saņem konsultācijas uzņemšanas nodaļā, bieži tur pavadot daudzas stundas, bet vēlāk tiek palaisti mājās, jo izrādās, ka ar konkrētajām veselības sūdzībām būtu varējuši vērsties arī pie ģimenes ārsta. Viņa uzsver, ka tas nav izdevīgi nevienam, īpaši valstij, tāpēc aicina iedzīvotājus aktīvāk apmeklēt ģimenes ārstu un izmeklējumus veikt ambulatori vai dienas stacionārā.
Tikmēr NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša pastāstīja, ka valstī kopumā brigādes diennaktī izbrauc vidēji uz 1200 izsaukumiem. No tiem slimnīcās tiek nogādāti nedaudz vairāk nekā puse pacientu.
"Nereti pacients uz slimnīcu var tikt nogādāts ar neskaidru diagnozi un tās precizēšanai vajadzīgi papildu izmeklējumi. Pēc to veikšanas var noskaidroties, ka pacientam tiešām ir kāda akūta, nopietna saslimšana un nepieciešams viņu hospitalizēt vai pretēji, ka stāvoklis tomēr nav kritisks un pacients var turpināt ārstēšanos ambulatori sava ģimenes ārsta uzraudzībā," skaidroja Bukša.
Viņa skaidroja, ka NMBD brigāžu rīcībā nav aprīkojuma izmeklējumu veikšanai un diagnozes precizēšanai, bet diagnostika ir nepieciešama, jo īpaši, ja situācijas ir neskaidras un brigādes mediķiem ir aizdomas par nopietnu saslimšanu vai traumas rezultātā iespējamiem gūtiem, piemēram, iekšējo orgānu bojājumiem, galvas traumām u.c.
LETA