Datu nesēja atlīdzību grib attiecināt uz CD, DVD diskiem un USB zibatmiņām
Nesēja atlīdzība netiks attiecināta gandrīz uz visu veidu atmiņas kartēm, un vienīgā iekārta, uz kuru plānots attiecināt nesēja atlīdzību, ir personālais dators.
Sabiedrība

Datu nesēja atlīdzību grib attiecināt uz CD, DVD diskiem un USB zibatmiņām

Jauns.lv

Kultūras ministrija (KM) rosina datu nesēja atlīdzību arī turpmāk maksāt par visu veidu CD un DVD diskiem, kā arī to attiecināt uz USB zibatmiņām. To paredz ministrijas sagatavotie grozījumi.

Datu nesēja atlīdzību grib attiecināt uz CD, DVD d...

To paredz KM sagatavotie grozījumi noteikumos, kas nosaka iekārtas un informācijas nesējus, par kuriem maksājama datu nesēja atlīdzība, informēja KM preses sekretāre Lolita Rūsiņa.

Viņa sacīja, ka nesēja atlīdzība netiks attiecināta gandrīz uz visu veidu atmiņas kartēm, un vienīgā iekārta, uz kuru plānots attiecināt nesēja atlīdzību, ir personālais dators. Ne mobilie telefoni, ne arī citas iekārtas, kuras varētu izmantot autordarbu pārrakstīšanai, praksē netiek lietotas likumīgi iegūtu autordarbu kopēšanai tādā apmērā vai citādi, lai būtu pamatoti noteikt, ka par šīm iekārtām jāmaksā nesēja atlīdzība.

Vienlaikus KM piedāvā atteikties no nesēja atlīdzības attiecināšanas uz vairākām iekārtām, kuras var izmantot autordarbu pārrakstīšanai, taču praksē šim mērķim tiek izmantotas ļoti reti vai vispār netiek izmantotas. Šīs iekārtas ir DVD atskaņotāji ar ieraksta funkciju, datoriem pievienojami CD un DVD disku rakstītāji, MP3 atskaņotāji ar integrētu cieto disku un citas iekārtas. Paredzēts atteikties arī no nesēja atlīdzības attiecināšanas uz minidiskiem, kā arī mūsdienās reti izmantotiem nesējiem ‒ audiokasetēm un videokasetēm.

Pašreiz nesēja atlīdzība paredzēta kā fiksēta samaksa par vienu vienību. Tomēr šāds tiesiskais regulējums nenodrošina atlīdzības pielāgošanos nesēju un iekārtu cenu izmaiņām. Tādējādi rodas risks, ka datu nesēja atlīdzības īpatsvars attiecīgo nesēju un iekārtu cenās kļūst nesamērīgi liels, kas negatīvi ietekmē nesēju un iekārtu tirgu Latvijā. KM šo trūkumu novēršanai rosina nesēja atlīdzību noteikt kā procentuālu likmi no nesēju un iekārtu pirmās pārdošanas cenas Latvijas teritorijā. Sagatavotie noteikumi paredz, ka procentuālo likmju lielums varētu būt 6% par CD un DVD diskiem, 4% par USB zibatmiņām un 1% par datoriem.

Izstrādātais noteikumu grozījumu projekts tiks nosūtīts citām ministrijām saskaņošanai un tad tiks virzīts izskatīšanai valdībā.

Ministrijas pārstāve norādīja, ka KM vērtēja gan tās paspārnē izveidotās darba grupas dalībnieku iesniegtos priekšlikumus, gan darba grupas sanāksmju diskusiju laikā paustos viedokļus. Faktiskās situācijas noskaidrošanai arī veikts pētījums par Latvijas iedzīvotāju paradumiem attiecībā uz likumīgi iegūtu autordarbu kopēšanu personiskai lietošanai. Atbilstoši pētījuma rezultātiem tikai 13% respondentu šā gada laikā ir veikuši šādu kopēšanu, savukārt 85% aptaujāto iedzīvotāju to nav veikuši, bet 2% aptaujāto nav snieguši noteiktu atbildi.

Jau vēstīts, ka Satversmes tiesa šogad maijā par Satversmei neatbilstošu atzina Ministru kabineta noteikto objektu sarakstu, par kuriem maksājama autoratlīdzība.

Satversmes tiesā apstrīdētie noteikumi paredz, ka noteiktā apmērā maksājama atlīdzība par tādiem tukšajiem materiālajiem nesējiem un reproducēšanai izmantojamām iekārtām kā audiokasetes, videokasetes, minidiski, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, audiomagnetofons un radio ar audiokasešu un CD ieraksta funkciju, radio ar MD ieraksta funkciju, CD atskaņotājs ar ieraksta funkciju, MD atskaņotājs ar ieraksta funkciju, MP3 atskaņotājs ar integrētu cieto disku, televizors un videomagnetofons ar videokasešu ieraksta funkciju, DVD atskaņotājs ar ieraksta funkciju, televizors ar DVD ieraksta funkciju, satelītu uztvērējs ar datu ieraksta iespējām, jebkurš CD vai DVD rakstītājs, kas pievienojams datoram.

BNS, Foto: shutterstock