Latvijas strīdīgās ģimenes… Bērni mieg ciet abās ekrāna pusēs
Suņi rej, bet karavāna iet tālāk – šādā situācijā apgalvot, ka kāds no karavānas mīl suņus, šķiet, ir bezjēdzīgi. Bet LNT to dara – lai cik skaļi kanāla skatītāji lūgtos nelikt šovus vēlā naktī, „Latvijas dziedošās ģimenes” iestiepjas līdz pusnaktij, bet LNT tikmēr nebeidz skandēt, ka kopā ar stiprām ģimenēm veido stipru Latviju…
Nedaudz aprakstīšu svētdienas vakara ainu: kad skolas soma sakrāmēta, mute nomazgāta un gulta saklāta, pulksten deviņos skolēns iet nevis gulēt, bet nosēstas pie televizora, lai skatītos „Dziedošās ģimenes”. Protams, protams, – katrs vecāks pats atbildīgs par sava bērna dienas režīmu, tāpēc līdz ar šovu sākas apnicīgās frāzes. „Slēdz, lūdzu, laukā televizoru un ej gulēt!” „Dzirdēji?!” „Cik tev reižu jāsaka – rīt nevarēsi piecelties!” „Ja tu neklausīsi, tad….”
Tipiskais sākums tālāk izvēršas atkarībā no ģimenes kultūras pakāpes – kuram pietiek ar teoriju par miega nepieciešamību, bet kurš dabū arī pa ausīm… Šova ietekme turpinās nākamajā rītā, kad bērnam, kurš nespēj piecelties uz skolu, labrīt vietā tiek veltīta frāze „Nu ko, šovs vakar līdz vēlai naktij bija jāskatās? Es taču teicu, ka nevarēsi piecelties…” Un tā 10 nedēļas pēc kārtas, kurās dziedošais pasākums draudīgi velkas virs ģimenes idilles. Te tev nu bija stiprība un saliedētība…
Par šova dalībniekiem vispār nerunāsim. Žēl noskatīties, kā mazākie bērniņi, atbraukuši TV skatītājus iepriecināt, berž miegainās actiņas vai, pārkārušies pār tēta plecu, snauž. Otrajā raidījumā žūrija kādai ģimenei pārmeta, ka līdzi paņēmuši gadu veco atvasīti. Negodīgi, šo pārmetumu žūrijai vajadzēja adresēt šova veidotājiem, nevis tiem uzņēmīgajiem cilvēkiem, kas mājupceļu mēro, kaudamies ar miegu, un nākamajā dienā skolu visticamāk neapmeklē. Kur skatās bērnu tiesību aizstāvji un TV satura uzraugi?
Ja reiz pie mums ir noregulēts, ka erotika un vardarbība TV ir pēc pulksten 22, tad varbūt noteikt arī otru normu – ka pēc pulksten 22 izmantot bērnus TV tiešraidēs ir stingri aizliegts? Un nesakiet, ka šovs nav cilvēku izmantošana! Jo, raugi, svētdienas vakarā iespējams pulcēt vislielāko skatītāju auditoriju, kas nozīmē, ka vislabāk iespējams pārdot TV reklāmu. Vienīgais veids, kā grozīt TV prātu, ir ar savām pultīm par šo pasākumu „nebalsot” – šovu neskatīties. Tad tas beidzot būs spiests meklēt citu – skatītājam pieņemamāku laiku.