Vienam no 13.janvāra grautiņos apsūdzētajiem piespriež trīs gadu un sešu mēnešu cietumsodu
Rīgas apgabaltiesa šodien piesprieda trīs gadu un sešu mēnešu cietumsodu Marekam Laizānam, kurš apsūdzēts par dalību 2009.gada 13.janvārī Vecrīgā notikušajos grautiņos.
Kā informēja tiesā, ar šodien pasludināto spriedumu Laizāns atzīts par vainīgu Krimināllikuma 225.pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā. Pilns sprieduma teksts būs pieejams 12.novembrī, bet pēc tam desmit dienu laikā to varēs pārsūdzēt apelācijas kārtībā.
Laizāns jau agrāk saukts pie kriminālatbildības par citiem noziegumiem. Tiesa šodien viņam galīgo sodu noteica, ieskaitot iepriekš piespriestos sodus citās lietās, paskaidroja Ģenerālprokuratūras sabiedrisko attiecību speciāliste Aiga Šēnberga.
Prokuratūras pārstāve papildināja, ka saskaņā ar apsūdzību Laizāns 2009.gada 13.janvārī Vecrīgā demolējis pašvaldības policijas automašīnas, dauzījis skatlogu stiklus un aplaupījis dzērienu veikalu.
Sākotnēji šī vīrieša apsūdzība tika izskatīta vienā tiesvedībā ar citu iespējamo 13.janvāra grautiņu dalībnieku - Artūru Šternbergu -, taču vēlāk Laizāna lietu nācās izdalīt atsevišķā procesā, jo viņš nenāca uz tiesu. Ņemot vērā minēto, Laizāns tika izsludināts meklēšanā. Patlaban viņš atrodas apcietinājumā.
Šternbergu, kurš savu vainu prokuratūras celtajā apsūdzībā bija atzinis, Rīgas apgabaltiesa šā gada augustā sodīja ar 100 stundām piespiedu darba. Laizāns savu vainu atzina tikai pirmās instances tiesas procesa noslēgumā.
Kā ziņots, 2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.
Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas Balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Kā novēroja aģentūra LETA, grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.
Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.
Par dalību masu nekārtībās tika celtas apsūdzības aptuveni 70 cilvēkiem.
LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA