Stihija no ārpasaules šķir desmitiem Ņujorkas latviešu ģimeņu
Viesuļvētra no ārpasaules atšķīrusi arī vietējos latviešus. Daudzi no viņiem dzīvo neziņā par apkārt notiekošo. Daudzi joprojām nav sazvanāmi. Bez elektrības var nākties dzīvot pat divas nedēļas.
Sabiedrība

Stihija no ārpasaules šķir desmitiem Ņujorkas latviešu ģimeņu

Jauns.lv

Ņujorkas latvieši bija prātojuši savā īpašumā „Priedaine” izveidot pagaidu patvērumu viesuļvētrā „Sendija” cietušajiem tautiešiem, bet tas nav izdevies, jo „Priedaine” palikusi bez elektrības. Netālu esošajā Putnu ciemā desmitiem latviešu pensionāru ģimeņu arī spiesti dzīvot tumsā bez elektrības.

Stihija no ārpasaules šķir desmitiem Ņujorkas latv...

Amerikas Savienotajās Valstīs bāzētās Latviešu kultūras biedrības „Tilts” priekšsēdētājs Ģirts Zeidenbergs Kasjauns.lv izteica cerību, ka viesuļvētra „Sendija”, kura pašlaik plosās Ziemeļamerikā, nevienam vietējam latvietim dzīvības briesmas nav radījusi un visi sveiki un veseli izkļūs no šīs dabas stihijas, kura visvairāk ir skārusi Ņujorku un tās apkārtni. Tomēr vairākus vietējos latviešus Zeidenbergam joprojām nav izdevies sazvanīt, desmitiem latviešu ģimeņu dzīvo bez elektrības. Tāpat arī neveiksmi cietis mēģinājums izveidot patvēruma centru tiem latviešiem, kuri būtu cietuši dabas stihijā.

Putnu ciemā bez elektrības desmitiem latviešu pensionāru ģimeņu

Zeidenbergs ar kolēģiem prātoja, ka „Sendijā” cietušos latviešus varētu izmitināt pagaidu mītnē – Ņujorkas un apkārtnes latviešu lauku īpašumā „Priedaine”, kur notiek lielākie Amerikas latviešu sarīkojumi un nometnes. Tomēr tas nav izdevies, jo arī „Priedaine”, kā tūkstošiem ASV iestāžu un mājsaimniecību, nu ir palikusi bez elektrības. „Priedainē” strādājot tikai viens neliels ģenerators, kas knapi ko var nodrošināt latviešu īpašuma apkures sistēmas vajadzības.

Apmēram 30 jūdzes (aptuveni 48 km) no „Priedaines” atrodas Ņūdžersijas Mančestra jeb, kā latvieši to iedēvējuši, – Putnu ciems, jo visas ciemata ielas ir nodēvētas kāda putna vārdā. Tajā ir aptuveni 30 latviešu pensionāru savrupmājas, to varētu saukt par Amerikas latviešu pensionāru ciematu. Aptuveni pusei latviešu māju elektrības neesot – situācija ir tāda, ka vienā ielas pusē elektrība ir, bet otrā – ne. Ņūdžersijas gubernators esot teicis, ka vietējiem jārēķinās ar to, ka bez elektrības var nākties dzīvot pat divas nedēļas.

„Priedainē” nav telefona, interneta, elektrības. Vietējiem latviešiem sajūta „ļoti jocīga”.

Jāpiebilst, ka īsi pirms „Sendijas” tuvošanās ASV krastiem, vietējie latvieši nemaz tik piesardzīgi nebija. Sestdien, viņi, piemēram, no visas valsts – Vašingtonas, Bostonas un citām vietām brauca uz „Priedaini” atzīmēt latvieša, kādreizējā leģionāra Valfrīda Spunteļa 90. dzimšanas dienu.

Ņujorkas Latviešu biedrības aktīviste Sarmīte Leja Grigalinoviča, kura pašlaik atrodas „Priedainē” jūtas kā no visas pasaules atrauta. Viņai tomēr izdevies atsūtīt ziņu Kasjauns.lv. Leja Grigalinoviča vēsta: „Atrodamies Ņujorkas latviešu centrā „Priedaine”. Sajūta ir ļoti jocīga jo neko īsti, kas notiek citur, neesam redzējuši, jo televīzija nestrādā, internets nav. Lietoju smartphone, sazvanīties nevar, jo līnijas ir bojātas.

Mūsu pusē vējš sasniedza pat 56mph (25 metri sekundē), īpašumā ir sagāzušies koki, viens vecs koks iegāzās mājā. Likās, ka zemestrīce, bet lielu bojājumu nav. Visur ūdens. Siltums un drusku elektrība ir, jo pieslēdzām ģeneratoru.

Skolas ir slēgtas līdz piektdienai. Tā kā nav televīzijas, klausāmies radio un dzirdam, ka Ņujorkā ir ļoti traki. Tie iedzīvotāji, kuriem obligāti bija jāpamet mājas pie okeāna, bet to nedarīja, šodien tika evakuēti ar laivām. Neviens nedomāja, ka būs tik traki. Pedējo reizi tādi plūdi bijuši pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Tad Ņujorkas slimnīcā nebija elektrības, pagrabā pārplūda ģeneratori, dakteri un medicīniskais personāls pa trepēm no 18. stāva nesa lejā zīdaiņus un pārējos pacientus.”

Vējš nebaida, plūdi turpinās

„Tilta” priekšsēdētājs saka to, ka cenšas sazvanīt visus Ņujorkas apkārtnes latviešus, it sevišķi tos, kuri dzīvo okeāna krastā. Tomēr vairākas latviešu ģimenes, tostarp arī kāda „Tilta” valdes locekļa ģimeni, neizdodas sazvanīt, kaut arī viņu mājās ir gan stacionārais, gan divi mobilie tālruņi.

Pats Zeidenbergs stāsta, ka viesuļvētrā nav sevišķi cietis, jo dzīvo attālāk no okeāna krasta – Delavēras pavalstī. 30. oktobra naktī viņa mājās elektrības nav bijusi kādu pusotru stundu, bet to viņš konstatējis tikai no rīta, kad pamodās. Viņš arī zvanījis uz Latviju un teicis, ka ir sveiks un vesels. „Sveiki, esmu ticis cauri. Koki man nogāzti nav, kaut gan lapas noplucinātas pamatīgi. Lielākā bīstamība jau nav vējš, bet gan plūdi. Tagad pie mums ir ap pieciem pēcpusdienā (pēc Latvijas laika - 30. oktobris plkst. 22.00), bet Ņūdžersijas gubernators brīdināja, ka ap septiņiem, astoņiem vakarā gaidāms liels paisums. Daudzas mājas ir aiznestas okeānā,” Kasjauns.lv teica Zeidenbergs.

Viestuļvētra "Sendija" Ņujorkā

Viestuļvētra "Sendija" Ņujorkā

Rīts pēc viesuļvētras

Ņujorka un tās apkārtne gatavojas viesuļvētrai

Ņujorka un tās apkārtne gatavojas viesuļvētrai

Orkāns "Sendijs" ārdās Floridā

Orkāns plosa ASV Austrumkrastu

Sendija nogremdē kuģi "Bounty"

Sendija nogremdē kuģi "Bounty"

Elmārs Barkāns, Kasjauns.lv, Foto: AFP/LETA