Mediķiem "sēņu sezona" beigusies, jāuztraucas vairs tikai par ziemas krājumiem
Spriežot pēc saņemto izsaukumu skaita, mediķiem "sēņu sezona" ir beigusies, tomēr vēl neatbildēts paliekot jautājums, vai cilvēki nav ziemai iesālījuši vai iekonservējuši arī neēdamas sēnes. "To uzzināsim, kad viņi tās sāks ēst," sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.
No augusta līdz oktobra beigām NMPD mediķi slimnīcās nogādājuši 39 cilvēkus, kuriem kļuvis slikti pēc sēņu ēšanas. Pērn šajā pašā laika posmā palīdzību no NMPD mediķiem saņēma 35 cilvēki, bet 2010.gadā šis skaits bija krietni augstāks - 69 cilvēki.
Dienesta apkopotie dati rāda, ka šogad nav saņemti izsaukumi pie bērniem un aptuveni trešā daļa izsaukumu bijuši pie cilvēkiem virs 70 gadu vecuma.
Vairākos gadījumos cilvēki atzinuši, ka, ēdot sēnes, jutuši rūgtenu garšu, bet turpinājuši ēst, stāsta NMPD pārstāve Inga Vītola. Viņa teica, ka bijuši arī pacienti, kuri mēģinājuši gatavot sēnes pēc televīzijā skatītām receptēm, bet tas beidzies ar veselības traucējumiem. Vienā no šiem gadījumiem mēģināts pagatavot pūpēžus.
Visbiežāk cilvēki arī nav spējuši nosaukt, kādas sēnes ēduši, un nav bijuši pārliecināti, vai tās pietiekami ilgi termiski apstrādājuši, kas ir būtiski, jo saindēties var ne tikai ēdot indīgas sēnes, bet arī tās nepareizi pagatavojot vai ēdot vecas, bojātas un pāraugušas sēnes, uzsver Vītola.
Arī iestājoties aukstākam laikam, NMPD mediķi aicina turpināt būt piesardzīgiem un gadījumā, ja pēc sēņu ēšanas rodas veselības traucējumi, nekavējoties vērsties pēc palīdzības.
Pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, bet dažkārt arī vēlāk. Visbiežāk pirmās pazīmes ir vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā.
Sēnes nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo alkohols pastiprina toksisko vielu iedarbību. Tāpat tās nav ieteicams lietot uzturā pirms gulētiešanas vai pārēsties, jo tā ir smaga un grūtāk sagremojama barība.