Tūkstošiem cilvēku Īrijā protestē pret abortu ierobežojumiem
Tūkstošiem cilvēku Īrijā sestdien protestēja pret stingrajiem abortu ierobežojumiem, sabiedrībā pastiprinoties sašutumam par kādas sievietes nāvi, kurai ārsti bija atteikušies pārtraukt grūtniecību.
31 gadus vecā indiete Savita Halapanavara nomira Golvejas Universitātes slimnīcā dažas dienas embrija bojāejas. Pirms tam sieviete vairākas reizes lūdz ārstus veikt abortu, jo viņa cietusi no spēcīgām sāpēm.
Sestdien vairāk nekā 10 000 cilvēki devās gājienā Īrijas galvaspilsētā Dublinā, kur tika ieturēts minūti ilgs klusuma brīdis un tika teikta uzrunas, aicinot veikt izmaiņas likumdošanā.
Golvejā, kur Halapanavara ar dzīvoja ar vīru, simtiem cilvēku devās sveču gājienā uz pilsētas centrālo laukumu.
"Es šeit atnācu paust savas dusmas, skumjas un vilšanos. Līdzīgos apstākļos pirms 50 gadiem nomira mana māte," sacīja Margarēte Geragtija, sargājot iedegtās sveces liesmu no ledaini aukstā vēja.
"Šī nedēļa man to visu no jauna ir uzjundījusi atmiņā. Es nespēju noticēt, ka tas vēl joprojām var notikt mūsdienu pasaulē. Es esmu priecīga, ka Pravīnam [mirušās sievietes vīrs] ir drosme par to pastāstīt pasaulei. "
Īrijas atbildīgās iestādes uzsākušas izmeklēšanu par Halapanavaras nāves apstākļiem.
Halapanavara ar spēcīgām muguras sāpēm Golvejas Universitātes slimnīcā iestājās 17.grūtniecības nedēļā.
Aborti katoliskajā Īrijā ir aizliegti, izņemot gadījumus, kad ir jāglābj mātes dzīvība.
Halapanavara vairākkārt lūgusi slimnīcas ārstus pārtraukt grūtniecību, jo viņa cietusi spēcīgas sāpes un viņa nav spējusi iznēsāt bērnu.
Tomēr Halapanavarai atbildēts, ka viņai nevar veikt abortu, jo Īrija ir katoļu valsts un embrijs joprojām bijis dzīvs, nelaiķes vīrs Pravīns pastāstīja laikrakstam "The Irish Times". "Savita bija agonijā. Viņa bija ļoti noraizējusies, tomēr viņa pieņēma to, ka zaudē bērnu."
"Kad konsultants, veicot palātu apgaitu, atnāca pirmdien no rīta, Savita lūdza - ja viņi nevar glābt bērnu, varbūt viņi var apturēt grūtniecību," sacīja atraitnis. "Konsultants teica: "Kamēr embrijam pukst sirds, mēs neko nevaram darīt.""
"Atkal otrdienas rītā - palātu apgaita un tā pati diskusija. Konsultants teica, ka tas ir likums, ka šī ir katoļu valsts."
"Savita sacīja: "Es neesmu nedz īriete, nedz katoliete". Bet viņi teica, ka neko nevar darīt," notikumu gaitu atstāstīja Pravīns.
Halapanavara nomira no asins saindēšanās 28.oktobrī - nedēļu pēc nonākšanas slimnīcā. Embrijs tika izņemts 23.oktobrī, kad bija apstājusies tā sirdsdarbība.
Savitas nāve šonedēļ Īrijā izraisīja vairākus protesta un piemiņas pasākumus. Protestētāji pulcējās arī pie parlamenta ēkas Dublinā. Arī pie Īrijas vēstniecības Indijā šonedēļ notika protesta akcija.
Debates par abortu likumiem Īrijā turpinās gadiem ilgi.
Atbilstoši 1992.gada Augstākās tiesas lēmumam sievietēm Īrijā ir tiesības veikt abortu, ja tas ir nepieciešams, lai glābtu mātes dzīvību. Tomēr likumi, kuros šī sprieduma prasības būtu atspoguļotas, joprojām nav pieņemti.
Veselības ministrs Džeimss Reilijs ir solījis ieviest atbilstošus likumus šīs valdības pilnvaru laikā, bet patlaban vēl gaida ekspertu grupas atzinumu.
Īrijas vēlētāji referendumā 1982.gadā atzina "nedzimušā tiesības uz dzīvību, ievērojot mātes tiesības uz dzīvību", bet 1992.gada referendumā pieņēma papildinājumu, atļaujot ceļot uz ārzemēm, lai abortu veiktu tur.
Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2010.gada decembrī nosodīja Īriju par to ka tā likusi kādai ar vēzi slimai grūtniecei doties uz ārzemēm un tur veikt aborta operāciju. Sieviete bažījusies, ka, laižot pasaulē bērnu, viņas veselība pasliktināsies.
LETA/Foto: AFP/LETA