Uz Vairogu pārvada bojā gājuši simtiem putnu. FOTO
Putnu atbiedēšanas veids uz tā saucamā Vairogu pārvada nedarbojas, un gada laikā uz tā stikla sienām varētu būt gājuši bojā simtiem putnu, novērojuši vides aktīvisti, kas par šo situāciju informējuši Pasaules Dabas fondu.
Fonda pārstāvis ornitologs Jānis Ķuze apliecināja, ka pieņēmums par simtiem bojā gājušo putnu varētu būt patiess.
"Tas ir ļoti piesardzīgs vērtējums, jo zināms, ka vietās, kur stikla šķēršļi ir uzbūvēti uz nozīmīgiem migrācijas ceļiem, bojāgājušo puntu skaits var būt lielāks. Nevar vainot Rīgas domi, ka nekas nav padomāts, bet ir skaidrs, ka tas ir nepietiekami," atzina ornitologs.
Putnu vērošanas entuziasti zem pārvada šajās dienās saskaitījuši vairāk nekā desmit beigtu putnu, kas, visticamāk, nositušies pēc ietriekšanās stikla sienā. Tā uzstādīta pārvada augstākajā posmā – uz tilta, kas iet cauri priežu mežam. Uz stikliem attēloti melni putnu silueti ar nolūku atbiedēt pārlidojošos putnus, tomēr novērojumi liecina, ka putni to nepamana.
Ķuze norādīja, ka risinājums varētu būt ar plēvēm aizsegt lielāko daļu stikla.
"Par to ir jāsatraucas, jo normāli tas nav. Ārzemēs ir plaši aprobēta prakse, kā, būvējot šādas konstrukcijas, izvairīties no putnu bojāejas. Siluetu līmēšana uz stikliem darbojas tad, ja stikli ir maza izmēra un ja uzlīme ir proporcionāli liela. Bet, ja runa ir par ļoti garu stikla sienu, putniem šo sienu ir grūti pamanīt, jo arī uzlīmes putnam nerada sajūtu, ka ceļā ir šķērslis," komentēja Ķuze.
Savukārt Rīgas domes Satiksmes departamenta Sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Una Ahuna-Ozola sacīja – lai samazinātu putnu nosišanās iespējas Viestura prospekta un Meža prospekta divu līmeņu pārvada teritorijā, Satiksmes departaments izvietos papildu uzlīmes uz trokšņus slāpējošajām sienām.
Viņa arī norādīja, ka, būvējot jaunas konstrukcijas, Satiksmes departaments vairs neizmanto uzlīmes kā putnu atbaidīšanas līdzekli no trokšņus slāpējošajām sienām, bet pasūta minētās konstrukcijas ar jau iestrādātām speciālām melnām līnijām, kas atbilstoši veiktiem pētījumiem darbojas daudz efektīvāk.
BNS/Foto: Aleksejs Kuročkins/www.dabasdati.lv