Dombrovskis sola turpināt cīnīties par Latvijas interesēm Eiropā
Latvijas premjers Valdis Dombrovskis uzskata, ka ir sperti soļi Latvijai izdevīga Eiropas Savienības budžeta pieņemšanā.
Politika

Dombrovskis sola turpināt cīnīties par Latvijas interesēm Eiropā

Jauns.lv

Lai arī Eiropas Savienības (ES) līderu samits par daudzgadu budžetu noslēdzies bez rezultātiem, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) ir apņēmības pilns turpināt cīņu par Latvijas interesēm.

Dombrovskis sola turpināt cīnīties par Latvijas in...

Rakstiska pozīcija jau iesniegta ES Padomes prezidentam Hermanam van Rompejam.

Attiecībā uz Latvijai svarīgām pozīcijām - kohēziju un tiešmaksājumiem -, pēc premjera vārdiem, "zināmi pussoļi pareizajā virzienā ir sperti". "Bet būs vēl nepieciešami papildu uzlabojumi, lai šī pozīcija būtu Latvijai pieņemama."

Nākamais sarunu raunds par bloka daudzgadu budžetu varētu notikt nākamā gada janvārī.

Lai arī par pamatu tālākām sarunām varētu kalpot pēdējais van Rompeja priekšlikums, premjers neizslēdza iespēju, ka piedāvājumi turpmākajā sarunu gaitā var mainīties. "Principā te darbojas pieeja - ne par ko nav vienošanās, ja par visu nav vienošanās."

Vienlaikus premjers sacīja, ka nedomā, ka turpmākajos sarunu raundos piedāvājumi Latvijai varētu kļūt sliktāki. "Mums jāstrādā pie tā, kā šo piedāvājumu uzlabot."

Pašreizējais piedāvājums kohēzijas aploksnei ir 2,59% no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb mazāk nekā pašreizējā periodā. "No otras puses var teikt, ka tas ir vairāk, nekā tiek piedāvāts citām valstīm - 2,35% no IKP," vērtēja premjers, solot strādāt pie "šīs pozīcijas uzlabošanas".

Kā "pozitīvu ziņu" premjers vērtēja piedāvājumu 2020.gadā sasniegt 196 eiro (138 latus) lielu platību maksājumu par hektāru, kas atbilst Rumānijas līmenim un Latvijas iepriekš prasītajam. "Svarīgi ir nodrošināt, ka šis līmenis tiek sasniegts nevis tikai 2020.gadā, bet, jau sākot ar 2014.gadu, un mēs atbilstoši Rumānijas līmenim nonāktu pie 196 eiro (138 latiem)," teica premjers.

Kā vēl vienu problēmu viņš minēja, ka līdz ar papildu līdzekļiem tiešmaksājumiem tiek piedāvāts samazināt līdzekļus lauku attīstībai. "Tā arī ir problēma, ko mēs esam uzrunājuši, norādot, ka ekonomiski mazāk attīstītajām valstīm vajadzētu nodrošināt arī lauku attīstības finansējumu pašreizējā līmenī."

Dombrovska vērtējumā, lai arī samits noslēdzies bez vienošanās, "mēs esam pavirzījušies šajās sarunās soli uz priekšu". Visas valstis bijušas gatavas runāt, nav diktējušas noteikumus, un visas kādās pozīcijās ir piekāpušās.

Kā ziņots, ES līderu samits piektdien noslēdzies bez vienošanās par bloka daudzgadu budžetu, pavēstīja vairāku valstu delegāciju amatpersonas.

Jau ziņots, ka nepilnu pusotru stundu pēc galotņu sanāksmes sākuma ceturtdienas vakarā sarunas tika pārtrauktas līdz piektdienas pusdienlaikam, lai dotu iespēju dalībvalstīm izvērtēt jauno piedāvājumu ES budžetam laika posmam no 2014. līdz 2020.gadam, kuru iesniedzis Eiropadomes prezidents van Rompejs.

LETA/Foto: AFP/LETA