Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Valodnieks Andrejs Veidbergs teic, ka jaunajai paaudzei vienmēr esot bijis stilīgi savā valodā iepīt aizguvumus no svešvalodām un no tā nevajagot baidīties.

Valodnieks: no anglicismiem latviešu valodā nav jābaidās. VIDEO 4

Sabiedrība
2012. gada 11. decembrī 16:02 2012. gada 11. decembrī 16:02
Pēdējos 20 gados kopš neatkarības atgūšanas latviešu valodā ienākuši apmēram 100 000 jaunu jēdzienu no svešvalodām. Daļu no tiem esam latviskojuši, bet daļu lietojam to oriģinālizrunā. Šie aizgūtie vārdi var radīt nesaprašanos paaudžu starpā, bet valodnieki teic, ka no anglicismiem nevajadzētu baidīties.

Tā agrāk vārds „naiki” nozīmēja „ļoti”. Šodien to asociē ar sporta apaviem „Nike”. Savukārt „tusiņš” apzīmēja vienkāršu kautiņu, bet tagad ar to saprot baļļuku. Šie ir tikai daži piemēri, kas var radīt nesaprašanos paaudžu starpā.

Valodnieks, Latvijas Universitātes profesors Andrejs Veisbergs LTV raidījumam „Labrīt, Latvija” teic - par to nav jāsatraucas, jo valodas iekšējie spēki tos ar laiku latvisko. Piemēram, mēs vairs nesakām tīneidžers, bet gan tīnis. Veisbergs saka, ka jaunākajai paaudzei vienmēr esot bijis stilīgi slengā lietot svešvalodu aizguvumus. Pirms vairāk nekā gadsimta tie bija aizguvumi no vācu valodas, nesenā pagātnē no krievu, bet tagad no angļu valodas.

Vienlaikus arī jāuzsver, ka lielais svešvārdu skaitu, ko esam aizguvuši ir saistīts arī ar to, ka ilgus padomju okupācijas gadus bijām izolēti no ārpasaules un mums īsā laikā bija jāapgūst milzums daudz terminu. Tagad dzīvojam informācijas buma laikā un mums atkal jāapgūst daudz jaunu jēdzienu.

Nevajag satraukties par aizguvumiem no svešvalodām (LTV „Labrīt, Latvija”)

Elmārs Barkāns/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

"Jums ir ļoti forša valsts" - stāsts par 29 gadus veco japāni Masaki, kurš atbrauca kā students un plāno te palikt
Mila Kunisa deg nepacietībā nokārtot rēķinus ar Demiju Mūru 29
Valsts drošības dienests ieradies veikalā, kur iepriekš tirgoja apģērbus ar Krieviju slavinošu simboliku
Skatīt visus komentārus

СМИ: Россиянка носила дочь-маугли в авоське и продавала ее педофилам за бутылку водки

Они созданы друг для друга: 4 самые красивые пары знаков Зодиака