Latvijas policija izmeklē tā dēvēto Magņitska lietu
Latvijas policija izmeklē tā dēvēto investīciju fonda "Hermitage Capital" jurista Sergeja Magņitska lietu.
Policijas pārstāve Sintija Virse pastāstīja, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē kriminālprocess ticis sākts pērn 10.oktobrī pēc Krimināllikuma panta par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai organizētā grupā.
Jau ziņots, ka policija sākotnēji atteicās sākt kriminālprocesu šajā lietā. Tomēr Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras virsprokurors, īstenojot amatā augstāka prokurora pilnvaras, iepazinās ar pārbaudes materiāliem par iespējamu Krievijā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, izmantojot Latvijas kredītiestādes, un atzina, ka lēmums pieņemts nelikumīgi un nepamatoti. Tādējādi virsprokurors atcēla Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes lēmumu, lietas materiālus tai nosūtot atkārtoti papildu pārbaudes veikšanai.
TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka vienā no Krievijas skandalozākajām korupcijas lietām iesaistītas vairākas Latvijas bankas.
"Hermitage Capital" ir Rietumu investīciju fonds, kurš Krievijas tirgū strādā kopš deviņdesmito gadu vidus. Tomēr 2007.gada nogalē Krievijas nodokļu pārvalde veica lielāko nodokļu atgriešanas maksājumu pēdējo gadu laikā ‒ firmām "Parfenion", "Makhaon" un "Rilend" tika pārskaitīti 230 miljoni ASV dolāru (124,4 miljoni latu).
Visas trīs firmas bija saistītas ar "Hermitage Capital" darbu, un Magņitskis sācis lietas izmeklēšanu. No jurista rīcībā esošajiem dokumentiem kļuva redzams, ka firmas "Parfenion", "Makhaon" un "Rilend" nelikumīgi pārņēmuši citi īpašnieki. Tad ar viltotiem grāmatvedības dokumentiem devušies uz tiesu, kas apmierinājusi prasījumu par nodokļu atmaksu. Lietu bija īstenojis noziedzīgs grupējums, kurā bija bijušie cietumnieki, kā arī vairāki Iekšlietu ministrijas izmeklētāji, tiesneši un nodokļu inspektori.
Tomēr izmeklēšana Krievijā tika sākta pret Magņitski. Uz izmeklēšanas laiku viņš tika aizturēts, bet 2008.gada novembrī Butirku cietumā mira.
Saskaņā ar raidījumā ziņoto fonds "Hermitage Capital" nolēma, ka neatkāpsies, līdz nebūs noskaidroti, kā arī sodīti Magņitska lietā vainīgie. Viņi nolīga juristus, kas turpināja izmeklēšanu. Atklājās, ka 2008.gadā februārī 20 miljoni ASV dolāru (10,8 milljoni latu) no Krievijas bankām tālāk pārskaitīti uz sešām Latvijas bankām.
Tostarp vairāk nekā divi miljoni skaitīti caur "Rietumu banku", gandrīz seši miljoni ‒ caur "Trasta komercbanku", teju viens miljons ‒ caur "Baltic Trust Bank", kura tagad pievienota "GE Money Bank", pusmiljons ‒ caur banku "Paritāte", kuras nosaukums tagad ir "Privatbank", un vairāk nekā miljons ‒ caur "Aizkraukles banku". Pārskaitījumos figurēja arī "Baltic International Bank".
"Hermitage Capital" savākto informāciju par Latviju nosūtīja prokuratūrai, Finanšu un kapitāla tirgus komisijai, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.