KNAB: valsts amatpersonas bieži vien neatšķir kukuli no dāvanām
Lai arī pēdējos gados valsts iedzīvotāju izpratne par korupciju ir uzlabojusies, tomēr vēl ir jāiegulda krietns darbs sabiedrības, tostarp valsts amatpersonu, informēšanā, kuras bieži vien neredz atšķirību starp kukuli un dāvanu, Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē teica Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Korupcijas novēršanas nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece.
Vienlaikus gan viņa atgādināja, ka valsts amatpersonām vispār ir aizliegts pieņemt dāvanas, kas saistītas ar viņu pienākumu pildīšanu. Taču dāvanas var pieņemt ārsti, kuru pārstāvētajā profesijā vēl arvien bieži vērojamas korupcijas pazīmes.
Lai uzlabotu situāciju, KNAB plāno vairāk izglītot jauniešus jautājumos, kas saistīti ar kukuļdošanu. Vienlaikus KNAB pārstāvji arī norādīja, ka lēmums vairāk strādāt ar jauniešiem pieņemts tāpēc, ka vecāku cilvēku ieradumus ir grūtāk mainīt.
Runājot par jauniešu izglītošanu, apakškomisijas vadītājs Aleksejs Loskutovs ("Vienotība") sacīja, ka būtu jāvērš jauniešu izmanība arī uz plaģiātismu. "Tā taču arī ir sava labuma gūšana, izmantojot citu cilvēku radīto," teica Loskutovs un uzsvēra, ka svešu referātu izmantošana skolās nākotnē var radīt daudz būtiskākus pārkāpumus.
Savukārt KNAB šefs Jaroslavs Streļčenoks atzina, ka būtiski darbā ar jauniešiem ir arī mainīt viņu vecāku domāšanu, jo viņi saviem bērniem ar savu rīcību rāda piemēru, un, ja vecāki bieži vien dod kādai amatpersonai kukuli, par to nekautrējoties no saviem bērniem, arī viņi sāk pieņemt šādu rīcību par normu.
Pēc biroja pārstāvja teiktā, sabiedrībā ir jāsēj riebums pret korupciju, liekot cilvēkiem skaidri saprast, ka šāda rīcība nav pieņemama.
Vairāki komisijas deputāti bija vienisprātis, ka darbs pie korupcijas novēršanas ir sarežģīts. Situāciju Latvijā vēl arī pasliktinot gadi, kas pavadīti Padomju Savienībā, kur visādu veidu sarunāšana bijusi ierasta lieta.