Latvija nevarēs uz Mali sūtīt karavīrus kaujas operāciju veikšanai
Latvija nevarēs nosūtīt karavīrus kaujas operāciju veikšanai uz Mali, taču apsver citas iespējas, kā iesaistīties šīs Āfrikas valsts konflikta risināšanā.
Šādu viedokli, pārrunājot situāciju Mali ar Francijas vēstnieci Latvijā Šantālu Puarē (Chantal Poiret), ceturtdien pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks, aģentūrai BNS pavēstīja Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta virsleitnante Sandra Brāle.
Latvijas aizsardzības ministrs pauda atbalstu Francijas īstenotajām aktivitātēm situācijas stabilizēšanā, kā arī plānotajām Mali bruņoto spēku apmācībām.
Ministrs gan norādīja, ka Latvija piedalās Eiropas Savienības diskusijās par situāciju Mali un rūpīgi izvērtē iesaistīšanās iespējas, ņemot vērā pašreizējās vajadzības un Latvijas iespējas. Viņš īpaši uzsvēra, ka Latvija joprojām ir plaši iesaistījusies starptautiskajā operācijā Afganistānā, tāpēc uz Mali nevarēs nosūtīt karavīrus kaujas operācijām. Taču tiek apsvērti citi iesaistes veidi.
Savukārt Francijas vēstniece augstu novērtēja, ka situācijas risināšanā ir iesaistījušies jau pirmie Āfrikas valstu spēki, kas ir ieinteresēti reģiona stabilitātes veicināšanā. Tāpat vēstniece atzinīgi novērtēja citu Eiropas valstu, kā arī ASV un Kanādas iesaisti, galvenokārt sniedzot tehniskā nodrošinājumā atbalstu.
"Mēs nevēlamies otru Afganistānu Āfrikas vidū, kas turklāt ir tik tuvu Eiropas dienvidiem," viņa sacīja.
Pabriks un Šantāla Puarē apsprieda arī Francijas iesaisti gaisa telpas patrulēšanā virs Baltijas valstīm, kur Francija piedalīsies gan 2013.gadā, gan 2017.gadā, kā arī Francijas iesaisti NATO mācībās "Steadfast Jazz 2013", kas notiks Latvijas teritorijā.
Francija 11.janvārī sāka militāru intervenci Mali, lai palīdzētu apturēt islāmistu nemiernieku virzīšanos no viņu ieņemtajiem valsts ziemeļiem uz dienvidiem.
Tuaregu nemiernieki un islāmistu grupējumi, izmantojot pērn 22.martā Mali notikuša militāra apvērsuma radīto krīzi, triecienuzbrukumā iekaroja valsts ziemeļus. Tuaregu izveidotā Azavadas Nacionālās atbrīvošanas kustība (MNLA) iekarotajā teritorijā 6.aprīlī proklamēja neatkarīgu valsti Azavadu, kuru neviens nav atzinis.
Pēc Mali ziemeļu iekarošanas islāmistu un tuaregu alianse izjuka. Islāmisti ieņēma šīs teritorijas galvenās pilsētas, ieviesa brutālu šariata versiju un iznīcināja senas svētnīcas Timbuktu pilsētā, izpelnoties starptautisku sašutumu.
BNS