Sabiedrība

"Saskaņas centrs" aicina PVN ieņēmumus par apkuri novirzīt energoefektivitātei

Jauns.lv

Opozīcijā esošās politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) deputāti aicina pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumus par apkuri novirzīt energoefektivitātes paaugstināšanai.

"Saskaņas centrs" aicina PVN ieņēmumus par apkuri ...

SC uzskata, ka valsts budžeta ieņēmumi, kas iekasēti no siltumenerģijai noteiktā PVN, kā mērķdotācija būtu jānovirza pašvaldību budžetos, lai veiktu mājokļu un siltumapgādes uzņēmumu energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus. Tādēļ SC frakcija iesniegusi atbilstošus grozījumus likumam par PVN.

"Diemžēl vadošā koalīcija nevēlējās samazināt PVN likmi siltumam no 12% līdz 5%, tāpēc valsts iedzīvotāju izdevumi par apkuri joprojām ir ļoti lieli. Taču – kā valsts tērē līdzekļus, kas budžetā ienāk no PVN siltumam? Atbildes uz šo jautājumu nav – līdzekļi nonāk kopējā ieņēmumu daļā, no kuras tiek ņemts finansējums visiem tēriņiem," norādīja SC deputāts Vladimirs Reskais.

"Mēs uzskatām ‒ ja cilvēki ir spiesti maksāt lielu nodokli, viņiem ir tiesības arī prasīt no valsts, lai šie līdzekļi tiktu ieguldīti mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanai un siltumapgādes infrastruktūras uzlabošanai. Ienākumus, ko valsts gūst no siltuma PVN, vajag kā mērķdotāciju novirzīt pašvaldību budžetos. Un vietējās pašvaldības noteiks, kā šo naudu ieguldīt energoefektivitātes paaugstināšanā," paskaidroja Reskais.

Pēc viņa teiktā, kaut arī likums pašvaldībām aizliedz ieguldīt līdzekļus to dzīvojamo māju energoefektivitātes uzlabošanā, kuras ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums, vietējai varai tomēr ir iespējas ieguldīt siltumapgādes sistēmas sakārtošanā.

"Pirmkārt, siltuma zudumi ir ne tikai tieši dzīvojamās mājās, bet arī ārējās siltuma komunikācijās. Daudzās Latvijas pilsētās šo komunikāciju stāvoklis ir gaužām bēdīgs. Bet par ielas sildīšanu jāmaksā iedzīvotājiem. Mērķdotācija no valsts budžeta ļautu pašvaldībām ieguldīt līdzekļus pašvaldībai piederošās siltumapgādes sistēmas modernizācijā. Tas, bez šaubām, samazinātu siltuma zudumus, tātad arī iedzīvotāju izdevumus par apkuri. Otrkārt, ne visi dzīvojamie nami ir privātīpašums, kur pašvaldība ieguldīt naudu nedrīkst. Atbilstoši, pašvaldībām vajag piešķirt līdzekļus, lai siltinātu mājas, kas pieder pašvaldībām. Pašlaik vietējām pašvaldībām trūkst līdzekļu šādiem mērķiem," klāstīja SC deputāts.

BNS