Jūrmalnieki protestē pret pareizticīgo baznīcas torni
Novadu ziņas

Jūrmalnieki protestē pret pareizticīgo baznīcas torni

Jauns.lv

Jūrmalas centrā, Jomas ielas galā – Turaidas ielā 11, kur padomju laikā uzceltās izstāžu zāles vietā vēl līdz nesenam laikam atradās seno spēkratu muzejs ieplānots celt pareizticīgo baznīcu. Ja jūrmalniekiem nav pretenziju pret pašu dievnamu, tad pret tā smaili gan. Baznīcas torni grib celt 38 metru augstumā.

Jūrmalnieki protestē pret pareizticīgo baznīcas to...
Jūrmalā, Jomas ielas galā, netālu no Dzintaru koncertzāles plānots celt pareizticīgo baznīcu, kuras smaile sliesies pāri visam Jūrmalas vēsturiskajam centram.
Jūrmalā, Jomas ielas galā, netālu no Dzintaru koncertzāles plānots celt pareizticīgo baznīcu, kuras smaile sliesies pāri visam Jūrmalas vēsturiskajam centram.

Daļas jūrmalnieku galvenā iebilde ir pret baznīcas 38 metrus augsto torni, kas sliesies pāri visam kvartālam, lai gan pilsētas apbūves noteikumi atļauj šajā rajonā celt ne lielākas ēkas par 12 metriem. Savukārt Dzintaru Vissvētās Dievmātes Kazaņas ikonas pareizticīgo baznīcas smaile šos noteikumus pārsniegs vairākkārtīgi.

Jāteic, ka pareizticīgo baznīca Turaidas ielā 11 savulaik tur jau bija – 19. gadsimta beigās te tika uzcelta koka ēka, bet tā bija daudzkārt zemāka nekā pašlaik ieplānotā. Šo pareizticīgo dievnamu nojauca padomju okupācijas laikā - 1962. gadā, un pēc tam tā vietā uzbūvēja koka kioskus, kur bija izstāžu zāle un suvenīru tirgotava, bet vēl vēlāk tur ierīkoja antīko spēkratu muzeju.

Līdz pat 2011. gadam Jūrmalas dome vilcinājās pārdot uz šī zemes gabala uzbūvētās celtnes, bija pat ideja atstāt pašvaldības īpašumā zemes gabalu un kioskus, kas atradās tuvāk Turaidas ielai. Tomēr pirms gada zemes gabals tika pārdots Latvijas pareizticīgajai baznīcai, kura nu tur vēlas celt dievnamu.

Jūrmalas galvenais arhitekts Andris Bērziņš „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” teica, uzskata, ka baznīca labi iederēsies šajā vietā. Viņš ir pārliecināts, ka arī tornis iekļausies ainavā, jo „ir novietots uz Jomas ielas ass, veiksmīgi papildinot un noslēdzot Jomas ielas pilsētbūvniecisko perspektīvu”. To, ka projekts ir vietā un laikā, pierādot arī sabiedriskā aptauja – līdz pagājušās nedēļas beigām par to izteikušies 4000 iedzīvotāju, vien četri bijuši pret.

Ne tik sajūsmināts par projektu ir Jūrmalas Aizsardzības biedrības pārstāvis, mākslas zinātnieks Rihards Pētersons: „Pat cariskās Krievijas laikā dievnams bija neliels, ieturēts koka arhitektūras stilā – līdzīgi kā Ķemeru pareizticīgo baznīca. Pret tādu nebūtu nekādu pretenziju. Bet šajā projektā uz gigantiskā torņa fona pārējie nami, tajā skaitā Dzintaru koncertzāle, izskatīsies kā punduri.”