EK ierosina pārkāpuma procedūru pret Latviju saistībā ar atjaunojamajiem energoresursiem
Eiropas Komisija (EK) nosūtījusi Latvijai argumentētu atzinumu, kas ir pārkāpuma procedūras posms, jo mūsu valsts nav sniegusi informāciju par Atjaunojamo energoresursu direktīvas pilnīgu ieviešanu, liecina EK paziņojums masu medijiem.
Atjaunojamo energoresursu direktīva dalībvalstīm bija jāīsteno līdz 2010.gada 5.decembrim. Latvija nav informējusi EK par visiem pasākumiem, kas vajadzīgi, lai pilnībā ieviestu direktīvu valsts tiesību aktos.
Ja Latvija neizpildīs savas juridiskās saistības divu mēnešu laikā, EK var nolemt vērsties ES Tiesā. Līdzīgs argumentētais atzinums, kas ir otrais pārkāpuma procedūras posms, nosūtīts arī Nīderlandei.
Pagājušā gada novembrī vairākas Latvijas atjaunojamo energoresursu nozares asociācijas Eiropas Komisijā iesniedza sūdzību par iespējamiem Eiropas Savienības (ES) saistību pārkāpumiem atjaunojamās enerģijas nozarē. Sūdzībā tika norādīts uz iespējamiem Latvijas pārkāpumiem minētās direktīvas, kā arī citu ES tiesību normu izpildē. Sūdzības iesniedzēji uzsvēra, ka ne tikai līdzšinējā Latvijas valsts institūciju rīcība, bet arī to ieskicētie plāni turpmākā regulējumā vērtējami kā direktīvā noteikto pienākumu nepienācīga izpilde vai pat ignorēšana, aģentūru LETA informēja sūdzības iesniedzēju pārstāvis, zvērinātu advokātu biroja "Adversus" partneris Sandis Bērtaitis.
"EK lēmums ierosināt pārkāpuma procedūru pret Latviju neapšaubāmi ir pagrieziena punkts, kas veicinās izmaiņas valsts attieksmē pret atjaunojamajiem energoresursiem. Šobrīd Latvijas valsts institūciju primārais uzdevums ir pilnvērtīga atbalsta atjaunošana no atjaunojamajiem energoresursiem ražotajai enerģijai pēc iespējas ātrāk, lai Latvija varētu sasniegt ES tiesību aktos noteiktos enerģētikas mērķus līdz 2020.gadam," saka Bērtaitis.
Latvijas Biomasas asociācijas "LATbio" un Eiropas Biomasas asociācijas valdes loceklis Didzis Palejs norāda, ka Latvijā pārliecinoši lielāko valsts subsīdiju daļu veido atbalsts importētās gāzes koģenerācijas stacijām, tādēļ Ekonomikas ministrija tiek aicināta pārskatīt atbalsta apmēru importētajiem energoresursiem, kuri neveicina Latvijas energoneatkarību un tautsaimniecības attīstību.
"Vienlaikus nekavējoties nepieciešams sākt darbu pie atjaunojamo energoresursu atbalsta sistēmas izmaiņām un sakārtošanas. Tai jābūt adekvātai un ilgtspējīgai un pieņemamai visām iesaistītajām pusēm. Šīs sistēmas izveidei aicinām Ekonomikas ministriju uz kopīgu sadarbību, ko esam vairākkārt uzsvēruši līdzšinējās komunikācijas laikā. Lai būtu skaidri sadarbības pamatprincipi, esam piedāvājuši Ekonomikas ministrijai parakstīt publisku sadarbības memorandu ar atjaunojamo energoresursu nozari, kas jau tika apspriests nozares publiskajā diskusijā ar ekonomikas ministru pirms trīs nedēļām," norāda Palejs.
Latvijas atjaunojamo energoresursu nozares iesniegto sūdzību parakstīja biedrības "Latvijas Ilgtspējīgas attīstības institūts", Latvijas biomasas asociācija "LATbio", "Latvijas Atjaunojamās enerģijas asociācija", "Mazās hidroenerģētikas asociācija", "Saules enerģijas asociācija" un "Vēja enerģijas asociācija".