Pašvaldību deputātiem turpmāk būs aizliegts apvienot amatus
Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par pašvaldībām, kas paredz nodalīt lēmējvaru no izpildvaras, aizliedzot pašvaldību deputātiem apvienot amatus, kā arī paredz turpmāk mēru vēlēt atklātā balsojumā, aģentūra BNS uzzināja parlamentā.
Izmaiņas likumā "Par pašvaldībām" pieņemtas ar 82 deputātu balsīm, vēl diviem parlamentāriešiem atturoties.
Turpmāk pašvaldības domes priekšsēdētāji, izpilddirektori, pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāji un viņu vietnieki būs jāievēlē atklātā balsojumā, izmantojot vēlēšanu zīmes. Atklāti balsos arī gadījumos, kad būs nepieciešams atsaukt domes priekšsēdētāju vai viņa vietnieku no amata pienākumu pildīšanas un lemt par pašvaldības deputāta mandāta anulēšanu.
Atklātas balsošanas procedūra par visiem jautājumiem ierosināta, lai veicinātu caurredzamu lēmumu pieņemšanas procesu pašvaldībās un ņemot vērā pašvaldības deputāta pienākumu izskaidrot savus lēmumus un tos pamatot, nevis, izmantojot aizklātus balsojumus, slēpt savu viedokli.
No 2013.gada 1.jūlija pašvaldībās, kurās iedzīvotāju skaits ir mazāks nekā 5000, domes priekšsēdētājs vienlaikus nedrīkstēs ieņemt pašvaldības izpilddirektora amatu.
Deputātiem būs liegts arī ieņemt pašvaldības iestādes vadītāja vai viņa vietnieka amatu. Savukārt uz deputātiem, kuri ir izglītības, kultūras, veselības un sporta iestāžu vadītāji, šis aizliegums neattieksies.
Grozījumi arī noteic, ka domes sēdes protokolē audio formātā un pēc tam šie audio ieraksti jāizvieto pašvaldības mājaslapā.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (Reformu partija) uzsvēris, ka līdz ar Saeimas lēmumu atbalstīt amatu savienošanas ierobežojumus novadu un pilsētu domju deputātiem ir mazināts interešu konflikta risks un beidzot pielikts punkts pašvaldību vadības iespējai manipulēt ar saviem darbiniekiem.
Likuma izmaiņas stāsies spēkā 1.jūlijā - pēc pašvaldību vēlēšanām.