Krūts vēzis - galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis 35-64 gadus vecām sievietēm Latvijā
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka krūts vēzis ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis 35–64 gadus vecām sievietēm Latvijā, bet dzemdes kakla vēzi katru mēnesi diagnosticē apmēram 20 sievietēm mūsu valstī, par to Pasaules pretvēža dienā informēja SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.
Pašlaik saslimstība un mirstība ar krūts vēzi ieņem pirmo vietu starp visiem ļaundabīgajiem audzējiem sievietēm, un aptuveni 35 procenti ļaundabīgo krūts audzēju tiek konstatēti novēloti – slimības trešajā un ceturtajā stadijā, liecina SPKC dati. Mediķi uzsver, ka novēlota diagnostika samazina iespējas efektīvi ārstēt audzēju, savukārt, atklājot to savlaicīgi, iespējama efektīva tā ārstēšana un izveseļošanās.
Pētījumi liecina, ka sievietēm, kurām atklāts krūts vēzis, bieži vien ar to slimojušas arī tuvas radinieces. Nozīmīgs riska faktors ir vecums, kurā sieviete dzemdē, proti, sievietēm, kurām nav iestājusies grūtniecība līdz 30 gadu vecumam vai grūtniecība nav bijusi visas dzīves laikā, pastāv lielāks risks saslimt ar krūts vēzi. Tāpat liela nozīme ir dzīvesveidam – pētījumi liecina, ka alkohola lietošana nedaudz palielina risku saslimt ar krūts vēzi, kā arī ir pierādīta saistība starp smēķēšanu un krūts vēzi, proti, jo ilgāk sieviete smēķē, jo lielāks ir risks saslimt ar krūts vēzi. Risku saslimt ar krūts vēzi palielina arī liekais svars, īpaši sievietēm pēc menopauzes.
Mediķi norāda, ka sieviete pati var atklāt krūts vēzi sākuma stadijā, veicot regulāru krūšu pašizmeklēšanu. Par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai citas krūts problēmas, uzskatāma mamogrāfija.
Savukārt dzemdes kakla vēzis pasaulē un arī Latvijā ir otrais biežāk sastopamais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts vēža un plaušu vēža. Ar to mirst aptuveni desmit sieviešu katru mēnesi. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo 10 gadu laikā ir pieaugusi par 20 procentiem – ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram divdesmit sievietēm Latvijā, uzsver SPKC.
Viens no galvenajiem dzemdes kakla vēža saslimstības izraisītājiem ir cilvēka papilomas vīruss. Ar šo vīrusu inficējas dzimumkontaktu ceļā, tādēļ mediķi iesaka lietot prezervatīvu, kas gan pilnībā neizslēdz inficēšanās risku, bet to būtiski samazina. Tomēr, ja kāds tuvs ģimenes loceklis,piemēram, māte vai māsa, ir slimojis ar dzemdes kakla vēzi, sievietei pastāv paaugstināts risks saslimt ar šo slimību. Tāpat to ietekmē dzīvesveids, īpaši smēķēšana ir viens no riska faktoriem, jo cigarete satur vielas, kas var bojāt dzemdes kakla šūnas.
Saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi iespējams pilnībā novērst, savlaicīgi atklājot un izārstējot dzemdes kakla pirmsvēža slimību – iekaisumu. Pirmsvēža slimības diagnostiku nodrošina regulāra citoloģiskās uztriepes paņemšana no dzemdes kakla un tās mikroskopiska izmeklēšana, kuras laikā iespējams atklāt agrīnas izmaiņas dzemdes kakla šūnās, kas neārstējot var pārveidoties vēzī.
Lai nodrošinātu aizsardzību pret papilomas vīrusu, SPKC speciālisti rekomendē vakcināciju. Valsts 12 gadu vecām meitenēm nodrošina bezmaksas vakcināciju pret papilomas vīrusu. Citu Eiropas valstu, kā arī Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra eksperti atzīst, ka vakcinācija ir efektīvs veids, kā cīnīties pret šo nāvējošo slimību.
SPKC arī atgādina, ka kopš 2009.gada Latvijā ir ieviesta valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kura sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem paredz dzemdes kakla vēža pārbaudi reizi trijos gados, bet sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem – krūts mamogrāfijas pārbaudi vienu reizi divos gados. Uz šīm pārbaudēm uzaicinājuma vēstules izmeklējuma veikšanai nosūta Nacionālais veselības dienests.