Sākas Lielais gavēnis. No kā šogad atteiksies tu?
Mūsdienās gavēņa laikā ir iespējamas dažādas atturības formas, piemēram, atteikšanās no alkohola, saldumiem un cigaretēm, pārmērīgas ēšanas un preču pirkšanas, kā arī atteikšanās no televizora skatīšanās un pārvietošanās ar auto.
Sabiedrība

Sākas Lielais gavēnis. No kā šogad atteiksies tu?

Jauns.lv

13. februārī tika atzīmēta Pelnu trešdiena, ar kuru sākas Lielais gavēnis pirms Lieldienām, informēja Latvijas Romas katoļu baznīcas Informācijas centrā. Agrāk visu gavēņa laiku drīkstēja būt tikai viena maltīte dienā un tika ievērots ļoti stingrs gavēnis. Mūsdienās ir iespējamas dažādas atturības formas.

Sākas Lielais gavēnis. No kā šogad atteiksies tu?...

Jau no agra rīta katoļticīgie devās uz baznīcu un piedalījās dievkalpojumos, bet visas dienas garumā ievēros stingru gavēni, šādi uzsākot 40 dienu sagatavošanās laiku pirms lielākajiem kristiešu svētkiem - Kristus augšāmcelšanās svētkiem.

Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs aicina ticīgos šajā gavēņa laikā īpaši lūgties nodomā par jaunā pāvesta ievēlēšanu.

"Šis mirklis Baznīcā ir ļoti svarīgs, jo Kristus tieši Pēterim uzticēja šo uzdevumu: "Tu esi Pēteris, un uz šīs klints es celšu savu Baznīcu." Tātad tā ir paša Kristus griba, un pāvests nedarbojas savā spēkā, bet Kristus spēkā. Tāpēc visi katoļi un labas gribas cilvēki ir aicināti solidarizēties lūgšanu nodomā, lai kardināli, kas sapulcēsies uz konklāvu, izvēlētu nākamo pāvestu pēc Dieva gribas," akcentē Informācijas centrā.

Pelnu diena ir septītā trešdiena pirms Lieldienām. Tā iezīmē grēku nožēlošanas un gavēņa laika sākumu un beidzas ar ciešanu nedēļu. Lielais gavēnis ilgst 40 dienas un simbolizē tās 40 dienas, ko Jēzus pavadīja tuksnesī.

Pelnu dienas nosaukums ir atvasināts no senas Baznīcas tradīcijas: toreiz grēku nožēlotāji gavēņa laika sākumā uzvilka grēku nožēlošanas tērpu un tika apkaisīti ar pelniem. Pelni atgādina par cilvēka dzīves pagājību un simbolizē arī to, ka vecajam jāaiziet, lai tā vietā varētu rasties kaut kas jauns. Ar pelnu krustu uz pieres kristieši atzīst, ka krusts un nāve viņiem nenozīmē beigas, bet gan mūžīgas dzīves sākumu pie Dieva.

Agrāk visu gavēņa laiku drīkstēja būt tikai viena maltīte dienā un tika ievērots ļoti stingrs gavēnis. Tagad ir iespējamas dažādas atturības formas, piemēram, atteikšanās no alkohola, saldumiem un cigaretēm, pārmērīgas ēšanas un preču pirkšanas, kā arī atteikšanās no televizora skatīšanās un pārvietošanās ar auto.