SIA „BioLitec” prioritāte ir peļņa vai vides tīrība?
Novadu ziņas

SIA „BioLitec” prioritāte ir peļņa vai vides tīrība?

Jauns.lv

Pilna novērtējum procedūra tomēr būtu vēlama- tā pēc iepazīšanās ar Vides pārraudzības valsts biroja lēmuma argumentāciju jautājumā par SIA „BioLitec” vides ietekmes novērtējuma procedūras nepiemērošanu secina LU Atomfizikas un spektroskopijas institūta direktors Jānis Spīgulis. Risks ir pārāk liels, bet pārvaldes argumentācija- nepilnīga.

SIA „BioLitec” prioritāte ir peļņa vai vides tīrīb...

Viens no pārvaldes argumentiem procedūras nepiemērošanai ir uzņēmumam piešķirtā B kategorijas piesārņojošās darbības atļauja, kas pēc zinātnieka Jāņa Spīguļa domām attiecas uz šī brīža saimniecisko darbību, nevis indīgu gāzu noplūdes risku. „Novērtējums uz vidi bieži tiek balstīts uz normatīvajiem datiem atbilstoši rūpnieciskajai zonai, nevis dzīvojamai zonai  tik tuvu pilsētas centram– šo aspektu vajadzētu precizēt,” viņš komentē.

Cita fakta izvērtējumā minēts, ka jaunais projekts saistīts ar jau esošām piesārņojošām darbībām. Tomēr „kvarca plazmas sintēze ir principiāli atšķirīga tehnoloģija, kas Latvijā nekad nav realizēta. Uzņēmums „Anda Optec” savulaik apsvēra šādu iespēju un no tās atteicās, apzinoties avārijas riskus, kaut arī ekonomiski tas būtu izdevīgi. Vācu „investoriem” prioritāra ir peļņa, Latvijas vides tīrība viņus pārāk neuztrauc – tā ir problēmas sakne,” saka profesors J.Spīgulis.

Lai gan pārvalde secina, ka ražošanai paredzētas mūsdienīgas iekārtas, J.Spīgulis uzskata, ka nav tādas ražošanas, tehnoloģiju vai speciālistu, kas varētu garantēt simtprocentīgu drošību. „Modernās tehnoloģijas un kvalificēti darbinieki var tikai mazināt risku,” viņš saka. Tajā pašā laikā darbam ar jaunajām iekārtām un toksiskām vielām nepieciešamas fundamentālas zināšanas plazmas ķīmijā, savukārt „Latvijā šādus speciālistus pagaidām nesagatavo. Ar kursiem vai dažām lekcijām ir par maz”.

Lēmumā teikts, ka darbības realizācijas rezultātā sagaidāmā ietekme uz vidi normālā darba režīmā kopumā vērtējama kā neliela. „ Liels-neliels ir relatīvi jēdzieni un ar tiem nevajag spekulēt. Jārunā par konkrētiem skaitļiem, tāpēc LU vadība pirms vairākiem mēnešiem ierosināja šī jautājuma izvērtēšanu uzticēt profesionālu ekspertu grupai no LU un RTU speciālistiem ķīmijā, vides aizsardzībā, bioloģijā, medicīnā un optisko šķiedru tehnoloģijās. Diemžēl atsaucības nebija – var secināt, ka profesionāls novērtējums kādam šķiet nevēlams,” domā profesors.

Karlīna Timofejeva/Publicitātes foto

Tēmas