Kā izvairīties no gripas?
Vidēji smagas gripas gadījumā temperatūra var paaugstināties līdz 39 °C un vairāk, ir lauzošas sāpes muskuļos un locītavās, galvas sāpes, paaugstināta jūtība pret gaismu, klepus.
Sabiedrība

Kā izvairīties no gripas?

Jauns.lv

Gripas epidēmijas Latvijā vērojamas katru gadu ziemas un pavasara periodā, un parasti ilgst no 5 līdz 8 nedēļām. To laikā vidēji saslimst 10% - 40% valsts iedzīvotāju. Kā atpazīt gripu un galvenais – kā no tās pasargāt sevi un savu ģimeni?

Kā izvairīties no gripas?...

Ir  trīs galvenie veidi, kā var izvairīties no gripas. Tā kā gripas vīruss galvenokārt izplatās aerosola veidā, cilvēkiem klepojot un šķaudot, visdrošāk ir atrast nomaļu vietu, vislabāk uz vientuļas salas vai dziļi mežā, ieslēgties un nogaidīt, kad epidēmija beigsies. Šo scenāriju lielākajai daļai cilvēku  izmantot  būs problemātiski. Otra lieta, ka vīrusu nogalina dezinfekcijas un mazgāšanas līdzekļi, kā arī ultravioletā gaisma. Ņemot vērā, ka vīruss reaģē uz ziepēm, arī bieža roku mazgāšana var mazināt infekcijas risku. Trešā  iespēja ir stiprināt savu imunitāti ar dažādām dabas vielām, tādejādi sagatavojot organismu kontaktam ar vīrusiem.

Protams, noteikti nevajag aizmirst arī specifisko pretgripas vakcināciju, kas jāveic katru rudeni PIRMS gripas epidēmijas sākšanās. Taču arī vakcinācija diemžēl nespēj dot 100% garantiju, ka nesaslimsiet ar gripu, jo gripas vīruss ir ļoti mainīgs un ne vienmēr vakcīnas sastāvs atbilst tai gripai, kāda būs atnākusi. Arī šogad gripas vakcīnā nav iekļauts viens vīrusa paveids,  kāds ir reģistrēts Latvijā. Tomēr arī šādā gadījumā noteikti vakcinācija ir rekomendējama, jo pret lielāko daļu vīrusu veidu vakcīna tomēr darbojas. Vakcināciju nav īsti jēgas veikt laikā, kad gripas epidēmija jau ir sākusies, jo organismam ir jāpaspēj uz to noreaģēt, veidot specifisko imunitāti, kas rodas apmēram pēc 10 dienām, bet gripa jau tagad ir te....

Dažādu dabisku vielu un vitamīnu ir daudz. Speciālajā literatūrā ir aprakstītas gan propolisa antibakteriālā un pretvīrusu iedarbība, gan ehinācijas ekstrakta efekts aizsardzībā pret saaukstēšanos un gripu. Salīdzinoši labi zināma ir aveņu sulas izmantošanas tautas medicīnā. Daudzi no mums ir lietojuši arī liepziedus, kuriem ir sviedrējoša, saaukstēšanās un gripas simptomus mazinoša iedarbība. Pagaidām Latvijā dabas vielu preparātu tieši pretvīrusu imunitātei nav daudz. Pie mums gandrīz vienīgie preparāti, kas satur nozīmīgākās pretvīrusu un organismu stiprinošās dabas vielas, ir Silvanola Griposan un Larosan. Aveņu sula ir ar labu garšu, un no tās gatavoti preparāti ne tikai pildīs minētās pretvīrusu un imunitāti stiprinošās funkcijas, bet arī garšos bērniem. Šos preparātus ir ieteicams lietot arī vakcinētiem cilvēkiem, jo, diemžēl, mums apkārt riņķo ne tikai gripas vīruss vien, bet arī daudzi citi tā saukto saaukstēšanās saslimšanu izraisītāji.

Gripas ārstēšanai var izmantot arī dažus pieejamos specifiskos pretvīrusu medikamentus. Speciālisti tos parasti iesaka lietot novājinātiem vai slimiem pacientiem. Sintētiskie antivirālie līdzekļi ir paredzēti gan gripas profilaksei, gan ārstēšanai akūtā stadijā. Šo preparātu pārdošanas cena ir diezgan dārga, turklāt, kā jau ķīmiskiem līdzekļiem, tiem allaž iespējamas nevēlamas blaknes, un to iegādei ir nepieciešama ārsta recepte. Tāpēc bez īpašas vajadzības un ārsta norādījuma tos lietot nav ieteicams.

Kā pazīt gripu un to atšķirt no parastas saaukstēšanās? Gripai raksturīgs pēkšņs sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu "laušanas sajūta'', aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus. Vidēji smagas gripas gadījumā temperatūra var paaugstināties līdz 39 °C un vairāk, ir lauzošas sāpes muskuļos un locītavās, galvas sāpes, paaugstināta jūtība pret gaismu, klepus, sākumā sauss klepus, ko pavada sāpes, var būt sāpes aiz krūšu kaula, acu konjunktīvu apsārtums, iesnas un aizlikts deguns.

Inkubācijas periods parasti ilgst no 1 līdz 5 dienām, kad gripas slimnieks ir bīstams apkārtējiem, jo ir infekciju avots. Ja slimība noris bez sarežģījumiem, tad 5 līdz 10 dienu laikā veselības stāvoklis uzlabojas. Tomēr vēl pāris nedēļas pēc tam cilvēks jūtas ne īsti slims, ne vesels – raksturīga nervozitāte, enerģijas trūkums, nogurums, var būt neizteiktas galvas sāpes u.c. simptomi.

Saslimšanai ar gripu nav specifiskas ārstēšanas, taču cīņai ar infekciju iesaka gultas režīmu, pietiekamu šķidruma uzņemšanu un dažādu simptomātisku līdzekļu (temperatūras pazeminātāju – tikai nevajadzētu lietot aspirīnu!), atkrēpošanas līdzekļu, pretsāpju līdzekļu u.c.) lietošanu. Arī antibiotikām nav vietas gripas ārstēšanā, jo vīrusu darbību tās neierobežo bet toties var palīdzēt dažādi organisma aizsargspējas un imunitāti stiprinoši līdzekļi.. Ja antibiotikas tiek lietotas bez vajadzības, var attīstīties baktēriju rezistence (noturība). 

GRIPOSAN –  dabīga aizsardzība gripas laikā

Dr. Astra Miķelsone, Foto: Shutterstock

Tēmas