Ierēdņu kari: Valsts valodas inspekcija apciemo KNAB
KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks uzskata, ka medicīna ir korupcijas visvairāk skartā joma Latvijā.
Sabiedrība

Ierēdņu kari: Valsts valodas inspekcija apciemo KNAB

Jauns.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nācis klajā ar akciju „Neriskē!” – pret kukuļu izspiešanu medicīnā. Rezultātā KNAB apciemojis valsts valodas inspektors, portālam kasjauns.lv apliecina KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.

Ierēdņu kari: Valsts valodas inspekcija apciemo KN...

Iemesls gaužām vienkāršs – par valsts naudu nodrukātās KNAB reklāmas aicina vērsties pret korupciju medicīnā ne tikai valsts valodā – 200 plakātu par 70 latu iespiesti arī krieviski. Tas izraisījis Valsts valodas inspekcijas interesi.

Izkārs nepubliskās vietās

Korupcijas apkarotājiem par laimi, strīdīgie plakāti vēl nebija izlikti publiskās vietās. „Nē, nekādi sodi par valsts valodas likuma pārkāpumiem netika piemēroti, mēs apspriedām likumdošanas prasības plakātu izvietošanai sabiedriskās vietās,” kasjauns.lv skaidro KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks.

Ar latviski nodrukātajiem plakātiem nav nekādu problēmu. Tos, pēc vienošanās ar Slimnīcu biedrību, izvietos pacientiem redzamās vietās ārstniecības iestādēs. Arī krieviski iespiestos plakātus izvietos slimnīcās, taču ne publiskās vietās. Kur tieši – Streļčenoks neprecizē.

Likums atļauj publiskās vietās izvietot informāciju arī krieviski, ja tā ir svarīga cilvēku drošībai, veselības un dzīvības glābšanai. Streļčenoks ir cieši pārliecināts, ka šie brīdinošie plakāti atbilst šai definīcijai un tāpēc ir nepieciešami ārstniecības iestādēs.

Medicīna esot viskorumpētākā

Lai gan Latvijas galvenais korupcijas apkarotājs nav ne reizi savā personīgajā dzīvē sastapies ar kukuļa prasīšanu vai aizdomīgiem mediķu mājieniem un nezina arī nevienu šādu gadījumu savā tuvinieku lokā, viņš tomēr uzskata, ka problēma pastāv. Pat vairāk – tā ir pati aktuālākā korupcijas TOP 3. Visvairāk korupcijas esot medicīnā, otrā vietā ir ceļu policija, bet tikai trešajā vietā pašvaldību iepirkumi būvniecībā.

To pierādot sociālo pētījumu aģentūras „Latvijas Fakti” pētījums. Saskaņā ar aptaujas datiem 67,4% Latvijas iedzīvotāju vai viņu ģimenes locekļi pēdējo divu gadu laikā ir ārstējušies poliklīnikā vai slimnīcā un 18% no viņiem devuši neoficiālus maksājumus un dāvanas.  

Klips – lietuviešu dāvana

Lai cīnītos pret šo bīstamo korupcijas sērgu, KNAB izvērtis plašu sociālo kampaņu. Divas nedēļas no 7. līdz 24. februārim Latvijas televīzijās rāda klipu „Neriskē!”, kura autors ir starptautiskās pretkorupcijas organizācijas „Transparency International” Lietuvas nodaļa, un tā ir dāvana Latvijas korupcijas apkarotājiem.

„Sociālās reklāmas rullītis pārspīlētā veidā vērš iedzīvotāju uzmanību sekām, kas var rasties ārstu uzpirkšanas gadījumā. Klips uzskatāmi pierāda, ka kukuļdevējs veicina korupcijas izplatību. (..) Reklāma vienlaikus arī atklāj korupcijā iesaistīto personu savtīgumu un alkatību, kas plešas plašumā un kļūst arvien grūtāk apmierināms,” skaidrots KNAB interneta mājas lapā. „Pateicoties videoklipam, skatītājam tiek dota iespēja ielūkoties, kas faktiski notiek aiz slēgtām durvīm brīdī, kad katrs nākamais pacients nāk ar lielāku un lielāku naudas summu, lai apietu noteikumus vai rindu un saņemtu sev vēlamo pakalpojumu.”

Plakāti un televīzijas reklāma nav vienīgie ieroči cīņai pret korupciju medicīnā. Gada nogalē KNAB norisinājās videoklipu konkurss, kurā savas versijas par notiekošo ārstniecības iestādēs bija nofilmējuši vidusskolēni un studenti.

Ziņo katru dienu

Akcijai ir jau pirmie rezultāti, atklāj KNAB priekšnieks Streļčenoks. Ja kādreiz KNAB sūdzības par medicīnas iestādēm saņēma apmēram reizi divās nedēļās, tad, kopš televīzijā demonstrē akcijas reklāmu, – katru dienu. Protams, šie ziņojumi ar Veselības inspekcijas palīdzību vēl ir jāizvērtē.

1. aprīlī spēkā stāsies grozījumi Krimināllikumā, kas paredz sodu par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu piedāvāšanu vai nodošanu valsts vai pašvaldības iestādes darbiniekam, kurš nav valsts amatpersona, lai tā izdarītu kādu nelikumīgu darbību labuma devēja vai jebkuras citas personas interesēs, izmantojot savas pilnvaras.

Tātad grozījumi paredz, ka personas, kuras piedāvās vai nodos kukuli ārstam, tiks sauktas pie kriminālatbildības. Par to draudēs piespiedu darbs vai naudas sods, bet, ja darbības izdarītas lielā apmērā, pat nebrīve līdz diviem gadiem. Vienlaikus jaunās izmaiņas Krimināllikumā paredz labumu devēja atbrīvošanu no kriminālatbildības, ja kukulis pieprasīts vai izspiests un persona par to paziņojusi. KNAB aicina aizdomu gadījumā zvanīt pa uzticības tālruni 80002070.

Anda Leiškalne / Foto: Lita Krone/LETA, ekrānuzņēmums no video