Rīgas pils restaurācijas laikā atklāj interesantus arheoloģiskus priekšmetus. FOTO
Nesen uzsāktās Rīgas pils restaurācijas gaitā arheologi atraduši vairākus senus priekšmetus, daži no kuriem ir datējami pat ar 13. gadsimtu. Arheologi pārliecināti, ka darbu laikā pilī uzies vēl ne vienu vien pārsteidzošu vēsturisku liecību.
Austrumu piebūvē, kur agrāk atradās valsts Ārzemju mākslas muzejs, atklāts 1682. gadā celtās Arsenāla ēkas grīdas bruģējums, savukārt bruģa līmenī atrasts vērā ņemams militāras nozīmes priekšmetu daudzums - lielgabalu lodes, granātas, svina lodes musketēm, musketes gaiļa mehānisms ar krama ieliktni, kājnieku pīķu uzgaļi un citi priekšmeti.
Arheoloģiskās izpētes darbi turpinās arī otrajā izpētes zonā Priekšpils pagalma ziemeļrietumu stūrī, kur pēc 17. gadsimta slāņu norakšanas, atklājās pagalma līmeņa paaugstināšanai bērtie būvgruži. Tos pakāpeniski norokot, atrastas vairākas Livonijas perioda monētas un kāda īpaša svina - alvas sakausējuma sīkplastikas figūriņa - krustā sistā Jēzus tēls. Patlaban vēl nav skaidrs vēsturiskais datējums, taču ļoti iespējams, ka monētas ir no 15.gadsimta vidus. Tāpat vēl precīzi nav zināms arī citu atrasto priekšmetu vecums.
Tuvāk Svina tornim zem piebūves korpusa grīdas vairāku metru dziļumā atklāts arī ķieģeļu mūrējuma fragments ar gaismas nišu luktura vai sveces ievietošanai. SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa” valdes priekšsēdētāja arheoloģe Baiba Eglāja uzsver, ka mūrējums varētu attiekties uz 13. gadsimta beigām, fragments no kādas rīdzinieku ēkas, kas šajā vietā atradusies vēl pirms ordeņa pils uzbūvēšanas, tātad pirms 1330. gada.
Arheologi uzskata, ka arī turpmāk 14. gadsimtā tapusī pils varētu sagādāt vienu pārsteigumu, jo viņiem darba netrūkstot.
Rekonstrukcijas darbi Rīgas pilī tika uzsākti 2012. gada decembrī, un tos plānots pabeigt divarpus gadu laikā. Kopējās darbu izmaksas ir 21,78 miljoni latu (bez PVN).
Arheoloģiskie izrakumi Rīgas pilī
Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA