Tiesībsargs līdz 1.aprīlim gaida plānu par apstākļu uzlabošanu aprūpes centros
Tiesībsargs līdz 1.aprīlim gaida Labklājības ministrijas (LM) plānu par apstākļu uzlabošanu trijos valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) par atklātajiem pārkāpumiem saistībā ar zāļu lietošanu, aģentūra BNS uzzināja birojā.
Tiesībsarga birojs pēc aprūpes centru apmeklēšanas nāca klajā ar paziņojumu, ka konstatēta klientu nekontrolēta ārstēšana, un uzsvēra, ka risinājumam ir jābūt ātram.
"Mēs neprasām, lai mūsu rekomendācijas tiktu ieviestas jau no 1.aprīļa, bet tikt skaidrībā, kā tas tiks darīts," aģentūrai BNS norādīja biroja pārstāve Ruta Siliņa.
Biroja pārstāvji apmeklējuši apmēram 30 sociālo centru un secinājuši, ka cilvēkiem ar garīgām problēmām tiek pārmērīgi dotas zāles, bet nav atrodama dokumentācija, ka klientam šāda zāļu deva ir nepieciešama. Pēc tiesībsarga Jura Jansona iepriekš teiktā, "iespundējam centrā un lēnītēm nozāļojam".
Viņš pastāstīja, ka katrā centrā konstatēti trīs līdz padsmit gadījumu, kuros nav atrasts pamatojums zāļu lietošanai. Tomēr biroja pārstāvji atturējās vērtēt, vai ārsti zāles izrakstījuši nepamatoti.
"Ja cilvēki ir slimi, viņi ir jāārstē slimnīcās, bet šajā gadījumā no medicīniskās vēstures nevar izdarīt nekādus secinājumus," sacīja Jansons.
Birojs ir sniedzis vairākas rekomendācijas – nodrošināt, lai klienti ar garīgās attīstības traucējumiem netiek izmitināti kopējās istabās, nodrošināt saturīgu laika pavadīšanu, lai klientiem būtu iespējams ēdienreizēs lietot ne tikai karotes, bet arī dakšiņas un nažus. Tiesībsarga birojs uzskata, ka jāatsakās no izoloācijas telpām vai arī jānosaka, ka tajā var ievietot tikai uz trim stundām. Šajās izolācijas istabās neesot tualetes, bet tikai spainis.
Tiesībsargs rekomendē mainīt praksi, ka VSAC klientiem tiek ierobežota un pat liegta iespēja atstāt centra teritoriju. Birojs uzskata, ka no klientiem būtu jāsaņem piekrišana konkrētu zāļu lietošanai, nevis jādod viņiem zāļu ripiņas bez paskaidrojumiem. Jāpārtrauc prakse, ka medikamentus šķīdina ūdenī.
Viena no rekomendācijām ir pārskatīt VSAC statusu, nosakot, ka centrs sniedz arī veselības aprūpes pakalpojumus.
Šā gada sākumā sociālās aprūpes pakalpojumus saņēma 5588 cilvēki, no kuriem 4530 mitinās sociālās aprūpes centros. Centros mīt 83 cilvēki ar garīgās veselības problēmām.
LM pēc šā ziņojuma apliecināja, ka nodos izvērtēšanai Veselības inspekcijai visus faktus par medikamentu lietošanu VSAC, kur, iespējams, saskatāmi pārkāpumi. Ministrijā uzsvēra, ka centros mītošajiem cilvēkiem dod zāles, kuras ir izrakstījuši vai nu viņu ģimenes ārsti, vai arī viņus ārstējošie psihiatri.
BNS