Dienas bilde: tā tagad izskatās Kolkas ragā
Tik tālu "jūrā" šobrīd var ieiet.
Sabiedrība

Dienas bilde: tā tagad izskatās Kolkas ragā

Jauns.lv

Šajās brīvdienās daudziem ceļi veda tieši uz Kolkas pusi, kur vērojama skaista dabas parādība - Baltijas jūras atkāpšanās. Svētdienas rītā Kolkā valdīja spēcīgs vējš līdz pat 20 metriem sekundē, taču tas nav apturējis dabas mīļotājus un vienkārši atpūtiekus apmeklēt lībiešu krastus.

Dienas bilde: tā tagad izskatās Kolkas ragā...

Brīnišķīgu attēlu no putna lidojuma virs Kolkas raga sociālajā tīklā "Facebook" ievietojis Mareks Borsuks, kurš savukārt saviļņojumā attēlus aizņēmies no vēl kāda cita pilsoņa, iespējams, A.Rumnieka. Autorībai šeit grūti izsekot, jo ar fantastisko skatu dalās neskaitāms daudzums cilvēku.

Kasjauns.lv jau vēstīja, ka Baltijas jūra šomēnes, oktobrī, zaudējusi aptuveni 200 kubikkilometru jeb 200 miljardu kubikmetru ūdens. Tik liels zaudētā ūdens apjoms tik īsā laikā – turklāt rudenī – ir ļoti neparasta parādība. Rudenī tradicionāli dominē Atlantijas cikloni un rietumu vēji, kas izraisa ūdens līmeņa pieaugumu. Zems ūdens līmenis visbiežāk ir ziemā. Ūdens līmenis šomēnes krities visā Baltijas jūrā, vairāk tās ziemeļos un austrumos. Sagaidāms, ka sestdien, 22.oktobrī, Rīgas līcī un Somu līcī ūdens līmenis noslīdēs 70-100 centimetru zem vidējā rādītāja, jo pastiprināsies austrumu vējš.

Jau kopš 4.oktobra laikapstākļus Baltijas jūras reģionā nosaka spēcīgs anticiklons, kas izraisījis noturīgu un brīžiem stipru austrumu vēju. Tā ietekmē ūdens no Baltijas jūras caur šaurumiem, kas atrodas starp Dāniju, Zviedriju un Norvēģiju, ieplūdis Ziemeļjūrā un Pasaules okeānā. Zems ūdens līmenis ir viens no priekšnosacījumiem, lai uzlabotos ekoloģiskā situācija Baltijas jūrā, norāda zviedru speciālisti. Ja turpmāk iegrieztos spēcīgs un noturīgs dienvidrietumu vējš, ieplūstu liels apjoms sāļa un ar skābekli bagāta ūdens. Ja ienākošā ūdens daudzums būti pietiekami liels un tas būtu pietiekami sāļš, līdz ar to blīvs un smags, svaigais ūdens varētu atdzīvināt Baltijas jūras mirušās zonas – plašus reģionus, kur jūras gultnē trūkst skābekļa un izzudusi dzīvība. Pēdējais nozīmīgais svaiga ūdens ieplūdums Baltijas jūrā bija 2014.-2015.gada ziemā. Kopš tā laika skābekļa daudzums atkal ir samazinājies.