Sabiedrība

Tiesībsargs uzstāj uz nepieciešamību sakārtot likumus garīgās veselības jomā

Jauns.lv

Latvijā normatīvajā regulējumā ir būtiskas nepilnības attiecībā uz personu, kuras atrodas psihoneiroloģiskajās institūcijās bez viņu piekrišanas, iespējamiem cilvēktiesību ierobežojumiem, tāpēc Tiesībsarga birojs aicina valdību rīkoties.

Tiesībsargs uzstāj uz nepieciešamību sakārtot liku...

Tiesībsargs uzskata, ka jāparedz konkrēts pamatojums un mehānisms, kā var ierobežot cilvēktiesības.

Valdība atbildes vēstuli tiesībsargam skatīs otrdien.

Tiesībsargs norāda, ka pašlaik, piemēram, psihoneiroloģiskajās slimnīcās, kur notiek piespiedu ārstēšana, tiek lietoti vairāki piespiedu līdzekļi un arī ierobežotas personu tiesības uz privāto dzīvi ar iestādes iekšējās kārtības noteikumiem.

"Lai arī cilvēktiesību ierobežojums būtu pieļaujams, tam pirmām kārtām jābūt noteiktam ar pienācīgā kārtā pieņemtu likumu. Ja cilvēktiesību ierobežojumi noteikti ar iekšējās kārtības noteikumiem, var secināt, ka ierobežojumi neatbilst Satversmei," pauž tiesībsargs Juris Jansons.

Valdība savulaik plānojusi izstrādāt Psihiatriskās palīdzības likumu, taču šī iecere svītrota no darba kārtības, tādējādi Jansons secina, ka tuvākajā laikā nav plānots izstrādāt normatīvo regulējumu.

Veselības ministrija (VM) atbildes vēstulē apliecina savu ieinteresētību šā jautājuma sakārtošanā, taču nepiekrīt, ka nekas netiek plānots pacientu aprūpes tiesiskā regulējuma pilnveidošanai.

Psihiatriskā palīdzība regulēta Ārstniecības likumā, Pacientu tiesību aizsardzības likumā, bet pērn Saeimā pieņemti vērienīgi grozījumi Civillikumā, Civilprocesa likumā un Bāriņtiesu likumā, nosakot tiesisko regulējumu personas rīcībspējas ierobežošanā garīgu veselības traucējumu gadījumos.

Pirms lēmuma pieņemšanas par turpmāko rīcību – grozījumu vai jauna tiesību akta izstrāde – nepieciešams esošā tiesiskā regulējuma izvērtējums, ko plānots izdarīt nākamā gada pirmajos mēnešos, norāda VM.

Latvijā ir izstrādātas arī pamatnostādnes "Iedzīvotāju garīgās veselības uzlabošanai 2009.–2014.gadā", tā īstenošanas plāns 2013.–2014.gadam tuvākajā laikā tikšot iesniegts izskatīšanai Ministru kabineta sēdē.

Tiks vērtēta arī pētījumā "Pacientu cilvēktiesības, atrodoties psihoneiroloģiskajā slimnīcā" apkopotā informācija, secinājumi un rekomendācijas garīgās veselības aprūpes pakalpojumu jomā, kā arī izvērtēta Psihiatriskās palīdzības likumprojekta izstrādes lietderība, atbild VM.

BNS