Sabiedrība

Pirmreizējo arodslimnieku skaits Vidzemē ir viens no augstākajiem Latvijā

Jauns.lv

Pirmreizējo arodslimnieku skaits Vidzemē ir viens no augstākajiem Latvijā, secinājusi Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS), pavēstīja LBAS komunikācijas konsultante Karīna Javtušenko.

Pirmreizējo arodslimnieku skaits Vidzemē ir viens ...

Par to Valmierā otrdien diskutēja Pasaules darba aizsardzības dienai veltītās konferences dalībnieki, kuri sprieda arī par aktualitātēm darba aizsardzības jomā Vidzemes reģionā un Latvijā kopumā, individuālo aizsardzības līdzekļu lietojumu arodslimību profilaksē un citiem jautājumiem.

LBAS interneta vidē februārī veiktas aptaujas dati liecina, ka vidzemnieki darba aizsardzības jautājumus uztver visatbildīgāk – regulāra un kvalitatīva darba aizsardzības instruktāža Vidzemes uzņēmumos notiek biežāk nekā citu reģionu uzņēmumos.

Valsts darba inspekcijas (VDI) dati apstiprina, ka nelaimes gadījumos darbavietās cietušo skaits Vidzemē ir viens no zemākajiem Latvijā – 2012.gadā, pildot darba pienākumus, negadījumos cietuši 178 vidzemnieki. Tomēr pirmreizējo arodslimnieku skaits Vidzemē ir viens no augstākajiem valstī – pērn reģionā reģistrēti 80 pirmreizējie arodslimnieki. Visbiežāk arodsaslimšanu gadījumi tiek diagnosticēti Valmierā un Valmieras rajonā.

Pētījumu dati, kas ilustrē situāciju darba aizsardzības jomā Vidzemē, liecina, ka puse reģionā reģistrēto arodslimnieku ir vecumā no 45 līdz 54 gadiem, 62% arodslimnieku ir sievietes, bet visbiežāk arodslimnieki pārstāv tādas profesiju grupas kā iekārtu un mašīnu operatori un izstrādājumu montieri (23%), dažādu jomu speciālisti (17%), kvalificēti amatnieki (17%), kā arī pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki (17%).

Iedzīvotājiem visbiežāk tiek diagnosticētas arodslimības, kas saistītas ar balsta kustību orgānu ‒ locītavu, mugurkaula ‒ saslimšanām. Tāpat izplatītas ir neiroloģiskas saslimšanas, ko izraisa psihoemocionālā pārslodze. Turklāt gan darba aizsardzības speciālistu, gan arī arodārstu novērojumi liecina, ka no pārslodzes darbā cieš aizvien vairāk strādājošo.

Speciālisti atzīst, ka strādājošie bieži neprot atpazīt potenciālos darba aizsardzības riskus, kas var nodarīt nozīmīgu kaitējumu viņu veselībai, daudzi arī nezina, kā pareizi rīkoties, ja darbavietā notiek nelaimes gadījums – kā to fiksēt, kurā brīdī un kam par to ziņot.

Ikgadējo Pasaules darba aizsardzības dienai veltīto konferenču ciklu Latvijas reģionos, kas šogad veltīts arodslimību profilaksei, organizē LBAS Eiropas Sociālā fonda projekta "Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos" ietvaros.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī šogad šo konferenču ciklu veido piecas konferences. Cikls tika atklāts 11.aprīlī Daugavpilī, bet tiks noslēgts ceturtdien, 25.aprīlī, Rīgā.

Pasaules darba aizsardzības diena 28. aprīlī tiek atzīmēta kopš 2003. gada. Tās mērķis ir veicināt tādas darba vides attīstību, kas neapdraud cilvēku dzīvību un veselību, kā arī negrauj viņu pašcieņu.

BNS