VADC: pēc ērces piesūkšanās asinis nedrīkst ziedot sešus mēnešus
Līdz ar gaisa temperatūras paaugstināšanos sākusies arī ērču aktivitātes sezona - ja ar veselībai bīstamo slimību pārnēsātāju tomēr nācies saskarties, donoram jāņem vērā, ka pēc ērces piesūkšanās asinis nedrīkst ziedot sešus mēnešus, atgādina Valsts asinsdonoru centrs (VADC).
"Šis ierobežojums saistīts ne vien ar ērču encefalītu, bet arī ar Laima slimību, kuras inkubācijas periods ir pusgads," skaidro VADC mediķi.
Pērn laboratoriski pārbaudīto ērču inficētības līmenis ar encefalīta vīrusu bija teju divas reizes augstāks nekā iepriekšējā gadā un bija lielākais pēdējo piecu gadu laikā, liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" dati.
Tai pat laikā ērču encefalīta slimnieku skaits pagājušajā gadā nedaudz samazinājies - reģistrēti 376 saslimšanas gadījumi, 2011.gadā - 429, bet 2010.gadā - 404 saslimšanas gadījumi. Tāpat 2012.gadā nedaudz samazinājies Laima slimības slimnieku skaits. Pērn reģistrēti 724 gadījumi, 2011.gadā - 866, bet 2010.gadā - 829 saslimšanas gadījumi.
Mediķi atgādina, ka visefektīvākais profilakses līdzeklis pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Īpaši svarīgi vakcinēties ir tiem cilvēkiem, kuri bieži uzturas mežos, aizaugušās pļavās, krūmainās vietās, strādā lauksaimniecībā. Pret ērču encefalītu iespējams vakcinēties visu gadu. Vakcinēties iespējams arī patlaban, bet jāatceras, ka imunitāte pēc vakcinācijas veidojas aptuveni divu nedēļu laikā.
Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies, tad ar pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai un, cenšoties to nesaspiest, lēni, ar vienmērīgu kustību jāizvelk. Savukārt, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, to nedrīkst darīt ar kailām rokām. Šādos gadījumos mediķi iesaka izmantot auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus. Var izmantot arī diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.
Kā ziņots, ērču aktivitātes sezona ir sākusies. 17.aprīlī Rīgā tika reģistrēts šogad pirmais gadījums, kad cilvēkam noņemta piesūkusies ērce. Ērču aktivitātes periods parasti ilgst no marta līdz oktobrim, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos aktivitātes periods var būt garāks.