Katrs simtais bērns mirst grūtniecības laikā vai tūlīt pēc piedzimšanas. VIDEO
Latvijā katrs astotais bērns no tūkstoša ir miris vēl mammas vēderā vai pāris dienas pēc piedzimšanas. Pie vainas gan māmiņu nevērība, gan trūkums, kas liedz grūtniecēm savlaicīgi nokļūt līdz mediķiem.
Sabiedrība

Katrs simtais bērns mirst grūtniecības laikā vai tūlīt pēc piedzimšanas. VIDEO

Jauns.lv

Pērn astoņi mazuļi no tūkstoša nomira vēl mammas vēderā vai arī dažas dienas pēc piedzimšanas. Tas gan ir nedaudz mazāk kā gadu iepriekš, taču uz Eiropas fona šī ir dramatiska situācija.

Katrs simtais bērns mirst grūtniecības laikā vai t...

Pirms gada veiktais pētījums par zīdaiņu mirstības iemesliem parādīja ārkārtīgi nepatīkamu ainu, vēsta LTV raidījums „Panorāma”. Teju katrs simtais bērns mira grūtniecības laikā vai dažas dienas pēc piedzimšanas. Jaunākā statistika ir cerīga – pērn perinatālā mirstība pēc vairāku gadu pārtraukuma nedaudz samazinājusies, taču uz Eiropas fona šī ir dramatiska situācija.

Perinatālais periods ir laiks no 22. grūtniecības nedēļas līdz mazuļa 7. dzīves dienai. Tas ir laiks, kad jaunā dzīvība ir īpaši ievainojama un prasa milzu rūpes un atbildību gan no vecākiem, gan mediķiem. Liela daļa perinatālajā periodā mirušo bērnu mammu laikus nebija stājušās grūtniecības uzskaitē vai to neizdarīja vispār. Piektā daļa grūtniecības laikā turpinājušas smēķēt, turklāt atklājās, ka laukos mazuļu mirstības risks ir divreiz lielāks nekā pilsētās. Šogad jauns salīdzinošs pētījums nav veikts, tāpēc grūti spriest par topošo māmiņu attieksmes uzlabošanos.

Latvijas Radio aptaujātie ārsti atzīst, ka pēdējā gada laikā ir jutuši uzlabojumus grūtnieču aprūpē. Piemēram, neonatologiem ikdienas darbā ļoti palīdzot streptokoku noteikšanas skrīnings grūtniecēm, ko par valsts naudu veic kopš pērnā rudens, stāsta Jēkabpils slimnīcas Perinatālās aprūpes centra vadītāja Inguna Kalēja. Tomēr viņas un citu slimnīcu praksē joprojām ir grūtnieces, kas neliekas ne zinis par savu veselību un pirmo reizi pie ginekologa ierodas tikai uz dzemdībām. „Medicīna ir attīstījusies un rādītāji uzlabojas, bet ne vienmēr mēs varam palīdzēt. No mātēm arī ir ļoti daudz, kas atkarīgs,” skaidro ārste.

„Nāk mums grūtnieces, kas ir dzērušas, kas visu grūtniecību ir pīpējušas. Tas arī ietekmē jaundzimušo,” stāsta Kalēja

Ārste spriež, ka grūtnieču papildus izmeklējumi, speciālistu apmācība un citi pasākumi ir vērtīgi, tomēr viens no galvenajiem faktoriem, lai samazinātu zīdaiņu mirstību, ir un paliek sociālie apstākļi un naudas trūkums, lai izbraukātu pie ārsta. Līdzīgi uzskata arī Kuldīgas slimnīcas Dzemdību nodaļas vadītāja Ilze Smiltāne: „Protams, ir dziļi lauki, kur grūtnieces vienkārši netiek līdz šai aprūpei, jo tās ir diezgan biežas vizītes. Joprojām ir arī mājas dzemdības un mašīnas dzemdības, un droši vien tā būs arī uz priekšu.”

Speciālisti atzīst – lai sasniegtu kaut vai vidējos Eiropas Savienības perinatālās mirstības rādītājus, Latvijai vēl daudz darba darāms. Pirmkārt, liela loma ir ģimenes ārstiem, kuri ir vistuvāk savam pacientam. Otrkārt, jāuzlabo sadarbība ar pašvaldībām, piemēram, par grūtnieču nokļūšanu līdz ārstam. Sīkāk par perinatālās aprūpes problēmām skatieties „Panorāmas” videosižetā.

Latvijā joprojām augsta perinatālā mirstība (LTV „Panorāma”)
Kasjauns.lv/Foto: Ivars Soikāns/LETA