Sabiedrība

"Tādu ūdens apjomu normāls cilvēks nevar patērēt!" Rīdziniecei Lindai jāmaksā 470 eiro par ūdens skaitītāju uzstādītāju kļūdu

Jauns.lv

Rīdziniecei Lindai Fersterei ūdens skaitītāju uzstādītāju kļūdas dēļ nu spiesta maksāt 470 eiro par neko. Skaitītāju uzstādītāji nodošanas-pieņemšanas aktā ierakstīja nepareizu skaitli – „piesvieda” klāt par 300 kubikmetriem vairāk patērētā ūdens.

"Tādu ūdens apjomu normāls cilvēks nevar patērēt!"...

Kaut arī skaitītāju uzstādītāji atzinuši kļūdu un namu pārvaldē īrniecei solīts, ka viņai nebūs jāmaksā par kļūdaino pierakstu, nu izrādās, ka būs gan, turklāt draud tiesu darbi. Notikušais liecina, ka rūpīgi jāseko visiem dokumentos ierakstītajiem cipariem. Dzīvokļa īpašniece, pieņemot ūdens skaitītāju lietošanā, parakstījās, ka tā rādījums ir 098, nevis 398, kā bija patiesībā.

Pensionāre uzticējās solījumam

Linda Ferstere žurnālam „Likums un Taisnība” stāsta: “Pagājušā gada jūlijā manai mammai dzīvoklī Tērbatas ielā virtuvē pie aukstā ūdens krāna firma „OBS centrs” uzstādīja ūdens skaitītāju, bet kļūdaini ierakstīja rādījumu – nevis 398, bet gan 098 kubikmetrus patērētā ūdens. Šāds ieraksts nozīmēja, ka ir patērēts par 300 kubiem vairāk ūdens nekā patiesībā. To pamanījām tikai tad, kad bija jāapmaksā pirmais rēķins. Mamma aizgāja uz namu pārvaldi, kur viņai kāda kundze mierinoši pateica – neuztraucieties, maksājiet pēc faktiskā patērētā rādījumā, no nulles!”

Vēlāk arī „OBS centrs” atzina savu kļūdu un par to uzrakstīja izziņu. Par ūdeni visu laiku maksāja pēc patiesā patēriņa. “Mamma kā pensionāre „Rīgas namu pārvaldnieka” ierēdnei uzticējās, ka nu viss ir nokārtots,” saka Ferstere.

“Februārī dzīvokli pārdevām, un tad atklājās, ka mums tomēr jāmaksā par šiem 300 kubiem. Namu pārvaldes juristi tikai šausminās un rausta plecus, bet šos 300 kubus neanulē. Jāteic, ka tādu ūdens apjomu pusgada laika normāls cilvēks arī nevar patērēt, tad jau mammai dzīvoklis būtu jāpārvērš par baseinu. „Rīgas namu pārvaldniekam” uzrakstījām vairākus paskaidrojumus, bet nekas nemainījās. Tagad arī nevaru sakontaktēties ar firmu „OBS centrs”, jo tā vairs nepastāvot, bet „Rīgas namu pārvaldnieks” visus mūsu paskaidrojumu ignorē. Esmu izmisumā!”

Turklāt „Rīgas namu pārvaldnieks” var iesūdzēt tiesā jauno dzīvokļa īpašnieci, jo viņa neapmaksā aplamos rēķinus, viņa savukārt tiesā var iesūdzēt Fersteri, kura pārdevuši dzīvokli ar parādsaistībām. Kundze nezina, ko darīt. „Rīgas namu pārvaldnieks” atsūtījis vēstuli, kurā bez paskaidrojama atsakās pārrēķināt maksu par ūdeni.

Negrasās veikt pārrēķinu

„Rīgas namu pārvaldnieka” Komunikācijas nodaļas projektu vadītāja Santa Vaļuma par šo situāciju izsakās, ka dzīvokļa īpašniece ar savu parakstu apstiprinājusi skaitītāja rādījumu 098.

Turpmākie rādījumi nodoti, turpinot pieņemšanas–nodošanas aktā norādītos, “nevis vadoties pēc nomainītā skaitītāja faktiskā rādījuma”.

Janvārī dzīvoklis pārdots, un aprīlī veikta dzīvokļa īpašumā esošo ūdens patēriņa skaitītāju apsekošana, sastādot aktu. Fiksēti ūdens skaitītāju numuri un faktiskie rādījumi, konstatēts, ka neapmaksāti ir patērētie 299,0053 kubikmetri aukstā ūdens.

Vaļuma nenoliedz, ka jau 2015. gada jūlijā „OBS centrs” sagatavojis paskaidrojumu, kurā norāda, ka firmas meistari pieļāvuši kļūdu ar skaitītāja rādījumu. Tomēr tas nelīdz. Vaļuma: “Pārvaldnieks neatzīst par saistošu „OBS centrs” sagatavoto paskaidrojumu, jo tas nav uzskatāms par 2015. gada 10. jūlija pieņemšanas-nodošanas akta labojumu. Līdz ar to „Namu pārvaldniekam” nav tiesiska pamata veikt minētajā adresē aukstā ūdens patēriņa pārrēķinu.”

Viņa atgādina, ka atbilstoši normatīvajiem aktiem par dzīvokļa īpašumā esošo ūdensskaitītāju uzstādīšanu, nomaiņu, tehnisko stāvokli, rādījumu pareizumu ir atbildīgs dzīvokļa īpašnieks.

Vienīgā iespēja, kā veikt pārrēķinu par ūdeni, – tikai ar dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku piekrišanu. Iestāde skaidro, ka pārrēķinot rastos starpība ar kopējo mājas patēriņu, kas būtu jāsedz pārējiem dzīvokļu īpašniekiem, tāpēc bez viņu kopības lēmuma šādu pārrēķinu nevar veikt. Te gan jāpiebilst, ka nav skaidrs, kur rastos visai mājai neizdevīgais mīnuss, ja šie teju 300 kubikmetri ūdens patiesībā nekad nav notecināti.

Elmārs Barkāns/Foto: Rojs Maizītis