Nodokļu maksātāji apmaksā teju 800 ministriju darbinieku telefonu rēķinus
Latvijas nodokļu maksātāji ik mēnesi gandrīz desmit ar pusi tūkstošu latu atvēl, lai apmaksātu 786 mobilo telefonu pieslēgumus ministriju centrālo aparātu darbiniekiem (izņemot Ārlietu ministriju). Iznāk, ka viens dienesta mobilā telefona rēķins ministrijas darbiniekam vidēji ir 13,25 latu liels.
Visas ministrijās izmanto tikai „Latvijas mobilajam telefonam” (LMT) pieslēgtos dienesta mobilos tālruņus. LMT neesot izvēlēts tikai kādu iegribu dēļ – tas esot noticis atklātu konkursu rezultātā. Vienā otrā gadījumā par to nebūtu jābrīnās, jo LMT piedāvā izdevīgus korporatīvos līgumus, kas mobilā telefona rēķinu ļauj samazināt pat līdz trīsarpus latiem mēnesī (Kultūras ministrija). Tomēr neskatoties ne uz izdevīgajiem korporatīvajiem līgumiem, ne uz LMT bezlimita sarunu plānu „Brīvība” (Ls 6,99 mēnesī), viena otra ministrija pamanās par vienu mobilā telefona rēķinu vidēji samaksāt pat vairāk nekā 25 latus mēnesī (Ekonomikas ministrija). Lielās maksas parasti sastāda sarunas, ko ministriju darbinieki veikuši, esot ārzemju komandējumos.
Aizsardzības ministrija
Aizsardzības ministrijas Preses nodaļas vecākā referente Sandra Brāle Kasjauns.lv pastāstīja, ka ministrijai ir speciāls LMT tarifu piedāvājums un „līdz ar to visiem aizsardzības nozarē strādājošiem/dienošajiem ir savstarpēji bezmaksas sarunas, izmantojot dienesta mobilos tālruņus. Arī no Aizsardzības ministrijas stacionārajiem telefoniem, zvanot uz kolēģa dienesta mobilo telefonu, Aizsardzības ministrijas darbiniekiem ir bezmaksas sarunas.” Tomēr tas neliedza Aizsardzības ministrijai martā tērēt 2360,16 latus mobilo tālruņu rēķinu apmaksai 186 no 230 ministrijas darbiniekiem. Tas nozīmē, ka par vienu pieslēgumu ministrija martā vidēji samaksāja 14,14 latus.
29 ministrijas darbinieki izmanto nevis speciālo LMT korporatīvo piedāvājumu, bet gan „Brīvības”, bet pieci – „Mūsējie” tarifu plānu.
Ekonomikas ministrija
Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena Kasjauns.lv skaidro: „Ministrijā ir izstrādāta iekšējā kārtība, kā darbinieki izmanto dienesta saziņas līdzekļus. Katrā gadījumā valsts sekretārs, balstoties uz darbinieka sagatavoto iesniegumu, individuāli izvērtē šādu nepieciešamību un pieņem lēmumu. Iekšējās kārtības noteikumos ir noteikti arī izmaksu limiti, kas noteikti atbilstoši darbinieka ieņemamajam amatam un amata pienākumiem.”
Mobilo sakaru pakalpojumi tiek apmaksāti 62 no 194 ministrijas darbiniekiem. Lielākoties viņiem ir pieslēgums „Brīvība”, nepieciešamības gadījumos, piemēram, komandējumos tiek apmaksāts arī papildu interneta pakalpojums.
Pērn Ekonomikas ministrijas 2012.gada mēneša vidējais rēķins par mobilo sakaru izmantošanu bija 1600 lati jeb 25,80 lati par vienu pieslēgumu.
Finanšu ministrija
Finanšu ministrijas darbinieki izmanto tarifu plānus „Brīvība” vai „Vietējais+”. No ministrijas budžeta līdzekļiem rēķini tiek apmaksāti 44 darbiniekiem, ministrijas budžetā mobilajiem sakariem šajā gadā ieplānoti 6000 lati, kas iznāk vidēji 11,36 par vienu pieslēgumu mēnesī.
Iekšlietu ministrija
Iekšlietu ministrijai ar LMT ir korporatīvais līgums, kas paredz īpašu tarifu plānu. Ministrija mobilo telefonu rēķinu apmaksā 48 darbiniekiem, tam atvēlot 398,54 latus mēnesī jeb 8,30 latu mēnesī par vienu pieslēgumu.
Izglītības un zinātnes ministrija
Pašlaik Izglītības un zinātnes ministrijā mobilo telefonu rēķini tiek apmaksāti 54 darbiniekiem, no kuriem pieslēgums „Vietējais pieslēgums+” ir 28, „Vietējais pieslēgums” – pieciem, „Formula 8” – 16, „Brīvība” – vienam, bet „Starptautiskais pieslēgums” – četriem darbiniekiem.
2012. gadā par mobilo telefonu sarunām ministrijā izlietoti – 13 740 jeb 1145 lati mēnesī, kas ir aptuveni 20 lati mēnesī par vienu pieslēgumu. Bet, kā uzsver ministrija, tad mobilo pieslēgumu skaits var mainīties un līdz ar to arī vidējā summa, ko maksā par katru pieslēgumu var atšķirties.
Kultūras ministrija
Kultūras ministrijai LMT piedāvā „individuālu tarifu plānu, kas ir zemāks par publiskajiem tarifu plāniem,” Kasjauns.lv informēja ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Bērziņa – Bebriša. Ministrijai šobrīd ir 80 mobilie pieslēgumi, kas mēnesī vidēji izmaksā 275,02 latus jeb 3,43 lati par vienu pieslēgumu.
Labklājības ministrija
Labklājības ministrijā tiek apmaksāti 37 mobilo tālruņu rēķini. Ministrijas preses sekretāre Marika Kupče stāsta, ka 24 telefoni piešķirti ministrijas darbiniekiem - vadībai, departamentu direktoriem, atašejiem. Papildus tiem vēl ir 13 mobilie telefoni - pa vienam katrā departamentā, kurus visi darbinieki izmanto darba vajadzībām, jo no stacionārajiem „Lattelecom” aparātiem zvani uz mobiliem numuriem nav pieejami. Ministrija izmato tarifu plānu „Brīvība” un vidēji mēnesī rēķinu apmaksai tērē 500 latus jeb 13,15 latus par katru pieslēgumu.
Tā kā „Brīvības” pieslēgums izmaksā tikai 6,99 latus, tad gandrīz 240 latus Labklājības ministrija it kā pārmaksā. Kupče skaidro, kur rēķinos pazūd šī nauda: „Ikmēneša maksājumā papildus sarunām ir maksa par pakalpojumu „Mans
komplekts”, papildus interneta pieslēgumi virs piedāvātiem 50MB, sarunas
un sms viesabonēšanā. Rēķinā arī iekļauts pakalpojums „Internets datorā”.”
Satiksmes ministrija
Satiksmes ministrijā mobilo telefonu rēķini tiek apmaksāti 35 darbiniekiem, kuri izmanto pieslēgumu „Brīvība” vai „Vietējais pieslēgums+”. Šī gada trīs mēnešos par mobilo telefonu rēķiniem ministrija samaksājusi 648,69 latus jeb vidēji 6,17 lati par vienu pieslēgumu.
Tieslietu ministrija
Tieslietu ministrijas dienesta mobilajiem telefoniem tiek izmantots pieslēgums „Brīvība”. Vidēji mēnesī ministrija šim mērķim tērē 300 latus. Ministrija mobilo sakaru pakalpojumus atmaksā tiem darbiniekiem, kuru ikdienas darbā ir būtiski būt sasniedzamiem visu laiku, lai nodrošinātu operatīvu reaģēšanu uz ministrijas iekšējiem un ārējiem aktuālajiem jautājumiem – kā, piemēram, ministram, valsts sekretāram, sabiedrisko attiecību speciālistiem, IT speciālistiem. Tāpat mobilo sakaru pakalpojumi tiek atmaksāti darbiniekiem, kuri dodas komandējumos, uz komandējuma laiku un departamentu vai nodaļu vadītājiem, kuriem ir nepieciešami šie mobilo sakaru pakalpojumi, skaidro ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā.. Kopā ministrija ik mēnesi apmaksā mobilā telefona pieslēgumu 20 personām, katrai no tām mēnesī šim nolūkam atvēlot ap 15 latiem.
Veselības ministrija
Veselības ministrijā mobilo sakaru pakalpojumi tiek apmaksāti 31 darbiniekam par speciāli fiksētu summu 3,30 lati + pievienotās vērtības nodoklis. Vidēji mēnesī ministrija šim mērķim tērē 270 latus jeb 8,70 latus par vienu pieslēgumu.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Ministrija izmanto divus pieslēguma veidus – „Vietējais +” un „Brīvība”. „No ministrijas 268 darbiniekiem mobilo sakaru izdevumus, kas saistīti ar amata pienākumu pildīšanu, tiek apmaksāti 109 darbiniekiem un astoņiem ārpakalpojuma sniedzējiem (šoferiem). Jāņem vērā, ka ministrijas darbiniekiem bieži nākas izmantot telefonu atrodoties ārzemēs, lai sazinātos ar Latviju gan telefoniski, gan apmainoties ar e-pastiem, kas (datu apmaiņa) sastāda izmaksu lielāko daļu. Papildus tam pastāvīgi tiek veikta pieslēgumu maiņa starp „Vietējo +” un pieslēgumu „Brīvība”. Šīs izmaiņas tiek veiktas izvērtējot darbinieku sarunu apjomus un, ja tie pārsniedz 5 latus mēnesī, tad darbiniekam tiek mainīts pieslēguma veids no „Vietējais +” uz „Brīvība”,” Kasjauns.lv informēja ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Barševska.
Vidēji ministrijas kopējais rēķins par vienu mēnesi 2012. gadā bijis 2675,68 latu, bet šogad – 2152,74 latu, tas ir – vidēji 18,40 lati par vienu pieslēgumu mēnesī.
Zemkopības ministrija
No 233 Zemkopības ministrijas darbiniekiem mobilā telefona rēķini tiek apmaksāti 71 darbiniekam, kuri izmanto LMT starptautisko pieslēgumi. Mēnesī vidēji mobilo telefonu apmaksai ministrija tērē ap 700 latiem jeb vidēji 9,85 latus par vienu pieslēgumu.
* * *
Kasjauns.lv ministriju dienesta mobilo tālruņu rēķinu sarakstos neiekļāva Ārlietu ministrijas datus, jo tās darbības viena no prioritātēm ir saziņa ar ārvalstīm un to nevar salīdzināt ar sakaru izmantošanu iekšzemes tīklos. Ārlietu ministrijas budžets šogad pasta, telefona un citu sakaru nodrošināšanai paredz tērēt 1 239 722 latus.