Latvija sadarbosies ar Ēģipti izstādē „Tutanhamona dzintars”
30. maijā Latvijas vēstniece Ēģiptē Iveta Šulca tikās ar Ēģiptes Arābu Republikas antīko lietu ministru Ahmedu Isu (Ahmed Issa), lai pārrunātu turpmākas sadarbības attīstīšanas iespējas un lūgtu atbalstu izstādes „Tutanhamona dzintars” organizēšanā Rīgā 2014. gadā, liecina informācija Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas mājaslapā.
Jau ziņots, ka izstāde būs viens no centrālajiem notikumiem „Rīga 2014” programmas tematiskajā līnijā „Dzintara ādere”. Tikšanās laikā tika pārrunāts Kairas Universitātes priekšlikums parakstīt saprašanās memorandu par sadarbību arheoloģijā. Savukārt vēstniece informēja, ka nozīmīgākais Ēģiptes Nacionālais muzejs ir piedāvājis Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam (LNMM) parakstīt sadarbības līgumu.
Galvenā sarunu tēma bija sadarbība izstādes „Tutanhamona dzintars” organizēšanā 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta. LNMM, kas ir izstādes iniciators, izvirza hipotēzi, ka jau pirms 3600 gadiem Baltijas dzintars bija zināms Senajā Ēģiptē un ir izmantots saules simbola Ra attēlojumam faraona Tutanhamona (1341 p.m.ē. – 1323 p.m.ē.) dārglietās, kas šodien glabājas Ēģiptes muzejā Kairā un pieskaitāmas pie pasaules lielākajām kultūrvēstures vērtībām. Iveta Šulca ar ministru pārrunāja iespējas šādas kopīgas izstādes rīkošanai Rīgā.
Tiekoties ar Ahmedu Isu, vēstniece informēja arī par Ēģiptē un Latvijā diemžēl maz zināmu un novērtētu faktu – Latvijas zinātnieku darbu pasaules nozīmes Ēģiptes vēsturiskā kultūras mantojuma saglabāšanā. UNESCO Pasaules mantojuma centrs ir novērtējis Latvijas speciālistu paveikto darbu Senās Ēģiptes pieminekļu dokumentēšanā, kuru zem Latvijas karoga organizējis un vadījis Bruno Delands (Bruno Deslandes). Digitālā fotogrammetrija ir novatoriska un moderna tehnoloģijas metode, kas pirmo reizi tika izmantota Ēģiptes pieminekļu izpētē un saglabāšanā 2002. gadā, kad notika pirmā Latvijas zinātniskā ekspedīcija, kas strādāja Karnakas tempļos.
Tikšanās laikā vēstniece aicināja ministriju atbalstīt pieteikumu jaunai Latvijas zinātniskai ekspedīcijai Sekhemkhet piramīdas izpētē un dokumentēšanā. Tā būtu jau trešā Latvijas zinātniskā misija Ēģiptē. Plānots, ka ekspedīcijā strādās arī divi Ēģiptes inženieri.
Iveta Šulca: „Ja priekšlikumi gūs Latvijas institūciju atsaucību un atbalstu, tad ar šo sadarbības ietvaru tiks pavērtas iespējas ēģiptoloģijas virziena padziļinātai attīstīšanai mūsdienu Latvijā un Latvijas paveiktā pasaules nozīmes atpazīstamība un novērtējums, ņemot vēra ēģiptoloģijas pasaules nozīmi.” Vēstniece atzina, ka „diemžēl līdz šim sabiedrība pārāk maz zina par mūsdienu Latvijas zinātnieku diženo darbu pasaules nozīmes Ēģiptes kultūras mantojuma saglabāšanā, kas ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atbalstu notiek kopš 2001. gada, un to no 1998. gada vada inženieris un arhitekts Bruno Delands.