Fiziskām personām Latvijā reģistrēti vairāk nekā 67 000 šaujamieroču
Fiziskām personām šobrīd Latvijā ir reģistrēts 67 431 šaujamierocis, un vairākums šaujamieroču īpašnieku ir mednieki, liecina Iekšlietu ministrijas Informācijas centra Ieroču reģistra dati.
Pašlaik aktīvas ir 8943 pašaizsardzības ieroču nēsāšanas atļaujas, 1637 pašaizsardzības ieroču glabāšanas atļaujas, 27 096 medību ieroču glabāšanas atļaujas un 161 sporta šaujamieroču atļauja.
No medību šaujamieročiem visizplatītākās ir gludstobra bises, bet pēdējos gados pieaug vītņstobra medību šaujamieroču skaits.
Jau ziņots, ka 13.jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā, kas nosaka stingrākas prasības ieroču atļauju saņemšanai un ieroču nēsāšanai.
Likums papildināts ar jaunu pantu par veselības pārbaudi ieroču glabāšanai un izmantošanai, kas nosaka, kādos gadījumos personas nosūta uz pirmreizējo, kārtējo un pirmstermiņa veselības pārbaudi. Piemēram, kārtējo veselības pārbaudi personām, kuras saņēmušas ieroču atļaujas, turpmāk veiks ik pēc viena līdz pieciem gadiem atkarībā no personas veselības stāvokļa. Savukārt ārsts vai Valsts policija varēs nosūtīt uz pirmstermiņa veselības pārbaudi, ja būs radušās pamatotas aizdomas par personas veselības stāvokļa stabilitāti.
Likumā noteikts, ka ieroču nēsāšanas atļaujas izsniedz noteiktam termiņam - desmit gadiem. Normatīvā akta autori norāda, ka atgriešanās pie šādas kārtības ļaus policijai atkārtoti izvērtēt šaujamieroča glabāšanas un nēsāšanas nepieciešamību. Pašlaik šādas atļaujas izsniedz uz nenoteiktu laiku. Termiņa ierobežojumi neattiecas uz ieroču kolekcijas atļaujām.
Likums nosaka izmaiņas arī ieroču atļaujas izsniegšanas aizliegumā, piemēram, atļauju nedrīkstēs izsniegt ne tikai personām, kuras tiek turētas aizdomās par smagu vai sevišķi smagu noziegumu, bet arī par mazāk smaga nozieguma izdarīšanu.
Tāpat likumā papildināti vispārīgie aizliegumi, nosakot, ka Latvijā ir aizliegta pašizgatavotu gāzes pistoļu un to munīcijas aprite, kā arī gāzes pistoļu pielāgošana vai citāda pārveidošana šaušanai ar šaujamieroču patronām un cita veida munīciju, kas nav paredzēta pašaizsardzības gāzes pistolēm.
Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likuma grozījumi stāsies spēkā šī gada 1.oktobrī.
LETA